Bloomberg: Казахстан иска да придобие рафинерията на “Лукойл” у нас
Базираната в Казахстан KazMunayGas National е един от потенциалните купувачи на “Лукойл”, съобщават от Bloomberg. Информацията се появи два месеца, след като Financial Times първи съобщиха, че се водят преговори за продажбата на рафинерията в Бургас.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Според информацията на Bloomberg “Литаско” – дъщерната компания на “Лукойл”, води преговори за продажба на рафинерията в Бургас и вече е приела оферти от няколко потенциални купувачи.
- Един от тях е KazMunayGas National Co. JSC – държавната нефтена и газова компания на Казахстан, твърдят източници на бизнес изданието, пожелали анонимност, тъй като преговорите се водят при закрити врата.
- През декември унгарският премиер Виктор Орбан заяви, че унгарската компания Mol Nyrt. също кандидатства за придобиване на рафинерията в Бургас.
- Държавната компания в Казахстан планира да финансира придобиването на “Лукойл” чрез Vitol Group – най-големият независим търговец на петрол в света и основен играч в Казахстан.
- Цената може да бъде около 1 млрд. долара. Едно от условията за продажбата е гаранция, че парите няма да бъдат преведени на Русия. KazMunayGas, която вече преработва казахстански суров петрол в рафинерията си Petromidia в съседна Румъния, очаква процесът на продажба да отнеме около месец, твърдят източниците.
- KazMunayGas търси подкрепа за придобиването от българското правителство с аргумента, че рафинерията е проектирана за преработка на руски петрол, който е с качество, сходно с това на казахстанския суров петрол, твърдят източниците на Bloomberg. Ако офертата бъде приета бъде спечелена, компанията обещава, че ще предостави казахстански петрол на рафинерията при възможно най-добри условия, като твърди, че другите предложения не могат да предложат такива стабилни доставки.
- Българското министерство на енергетиката отказва коментар. Не са коментирали и “Литаско” и казахстанската държавна петролна компания.
АКЦЕНТ
След нахлуването на Русия в Украйна европейските рафинерии увеличиха вноса на казахстански суров петрол. Понастоящем те купуват около 80% от петрола, доставян по Каспийския тръбопроводен консорциум. През 2023 г. България реши да забрани вноса на руски петрол в съответствие с подобни стъпки в цяла Европа. В резултат на това делът на суровия петрол от Казахстан, преработван в страната, нарасна до около 40%, а останалата част идва от Близкия изток.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
В края на миналата година “Лукойл” обяви намеренията си да преразгледа стратегията си по отношение на активите си в България, като един от вариантите включваше и продажба на бизнеса си у нас – най-големият й актив на Балканите, заради “дискриминационни закони и пристрастни политически решения”.
“Лукойл” стартира дейността си у нас през 1999 г., когато купи бургаската рафинерия като от тогава според данни на компанията е инвестирала близо 3.5 млрд. долара в нея.
В средата на ноември миналата година източници на Financial Times съобщиха, че “Лукойл” планира да продаде рафинерията си в Бургас, като тогава се сочеше, че за един от купувачите е избран консорциум, съставен от Oryx Global – контролиран от катарския бизнесмен Ганим Бин Саад Ал Саад, и базираната в Лондон къща за търговия със суровини DL Hudson.
Тогава “Литаско” – дъщерната компания на “Лукойл” отрече да води преговори за продажбата на рафинерията в Бургас.