Как euShipments.com превърна Черния петък в златен
Светлозар Димитров превръща съоснованата от него euShipments.com в един от най-бързо развиващите се логистични бизнеси в Европа с помощта на своя екип, верни партньори и оптимизирани процеси
Историята зад появата на термина „Черен петък“ често се свързва с пълния хаос, който настъпва в САЩ с идването на коледния сезон за пазаруване. Днес той има една значително по-позитивна конотация, но това не пречи на способността му да се превърне в кошмар за компаниите, които го посрещнат неподготвени.
Да си подготвен за този ден обаче е всичко друго, но не и лека задача. В това се убеждава и Светлозар Димитров, съосновател на компанията за куриерски и фулфилмънт услуги за онлайн магазини euShipments.com.
Базираната в Русе логистична компания стартира от нулата преди повече от десетилетие, а днес е един от най-бързо развиващите се бизнеси в Европа. Рецептата на този успех включва обичайната доза упорит труд, но Димитров поставя редом с него и „изядените шамари“ през годините, всеки от които му е донесъл ценен урок.
Един от най-значимите идва на 13 март 2020 г., когато България обявява за първи път едномесечно извънредно положение във връзка с пандемията. Чувайки тази новина, Димитров започва да чертае пагубен сценарий в главата си. Той събира отговорниците на отделните функционални звена в компанията, заедно с които съставят екшън план, категоризирайки клиентите според нивото на риск.
Никой от тях обаче не предполага, че затваряйки една врата, пандемията ще отвори парадния вход пред бума на онлайн търговията. От 40 хиляди пратки обработени в предходния месец, euShipments.com трябва да се справи с 80 хиляди през следващия. „Урокът е, че никоя новина не е фатална и крайна – казва Димитров. – Трябва да преброиш до 10, да събереш работна група и да се провокирате да разгледате казуса от всички страни, оглеждайки се за потенциални възможности в дългосрочен план.“
Именно това прави Димитров, който успешно яхва икомърс вълната. За да остане на нейния гребен обаче, той превръща справянето с подобни пикови натоварвания в своя мисия. С израстването на компанията в международна група обработените пратки през обичайно най-натоварения ноемврийски месец нарастват от 300 хиляди през 2022 г. до 600 хиляди през 2023 г. и над 1 милион през 2024 г.
За да се случи това обаче, несъмнено ти трябва правилният екип. Процесът по привличане на служители в компанията започва „със среща, а не интервю“, защото приоритет е не конкретиката в образованието или изминатият път до момента, а меките умения, желанието за развитие и вписването в ценностите, заложени в корпоративната култура. „В euShipments.com избираме човека, а не професионалиста“, казва Димитров.
Важно допълнение към екипа са и верните партньори, които Димитров поставя в четири категории. На първо място са клиентите, които са в симбиотична връзка със своя логистичен партньор, преживявайки успехите и трудностите заедно. Именно затова е важно те да бъдат разглеждани като дългосрочен партньор, а не просто като еднократен ангажимент.
Втората категория са подизпълнителите, които изграждат мрежата на euShipments.com. Много от тях работят с компанията от най-ранните етапи на нейното развитие, когато са се доверили на визията на екипа зад нея. В допълнение, те са най-важното свързващо звено с крайните клиенти и като такова са важен елемент в осигуряването на тяхното удовлетворение.
Ключов партньор са и инвеститорите. Партньорството между euShipments.com и BlackPeak Capital превърна българската компания в успешна международна група, която устойчиво изпреварва ръста на своя пазарен сегмент.
А присъединилите се към групата компании са и партньорите, които носят голямата мотивация за Димитров тази тенденция да продължи. Процесът по тяхната интеграция в групата минава гладко, благодарение на споделените ценности и визия за развитие. Различните перспективи пък провокират продуктивни дискусии за бъдещето на бизнеса.
Разбира се, шеметното развитие на бизнеса носи и своите предизвикателства. Най-прекият път към ръста на оборота и затвърждаване на името на компанията на пазара минава през спечелване на най-големите клиенти там. Това служи като печат за качество на предлаганата услуга и доказателство за това, че можеш да се справиш с всяко предизвикателство.
Понякога обаче тези клиенти имат различни нужди, оперативен модел или идеология, които не позволяват да работите оптимално заедно. Макар присъствието им в портфолиото на компанията да е ценен инструмент за привличане на все повече нови клиенти, то невинаги дългосрочният резултат от съвместната работа е позитивен. „Урокът, който научихме, е, че не трябва да преследваме всеки премиум клиент на всяка цена“, споделя Димитров.
Но дори и да разполагаш с всичко изброено, подготовката за пиковия сезон не е лесна. Тя започва още от лятото, за да може през ноември компанията да има възможността да обработи по над 100 хиляди пратки в рамките на ден, а в края му складът да остане „подреден, като аптека“. Всичко това коства огромен финансов ресурс, който обаче компанията не пести. „Това, че коства скъпо, няма значение, ако клиентите са доволни, кампаниите им са успешни и те са се уверили още веднъж, че euShipments.com е правилният партньор за тях“, казва Димитров.
Въпреки „златния“ Черен петък, който компанията преживява през тази година, тя не спира да търси начини да става все по-успешна. Веднага след приключване на кампанията започват срещи с клиенти, насочени към това следващата година да е дори още по-впечатляваща.
На първо време на преден план излиза урок, който може би е очевиден, но е от ключово значение за бъдещите успехи на логистичния бизнес – „бавното е скъпо“. Предпоставките за прогрес в тази насока обаче са отлични, като ключова роля ще има пълното присъединяване на България към Шенген. „Влизането в Шенген ще ни донесе моментална икономия от мащаб, която ние ще пренесем към нашите клиенти, подобрявайки тяхната конкурентоспособност“, казва Димитров.
Текстът е от рубриката “Уроците на 2024”, чрез която ви срещаме с популярни български предприемачи, бизнесмени, продуценти, спортисти, които поглеждат назад, за да направят своята равносметка на отминалата година и да споделят уроците, които са научили.