Най-добрият антидот срещу самотата
Главният хирург на САЩ Вивек Мурти алармира за епидемията от самота повече от година. В доклада си от 2023 г. „Нашата епидемия от самота и изолация“ Мурти пише, че самотата е свързана с по-голям риск от сърдечно-съдови заболявания, деменция, инсулт, депресия, тревожност и преждевременна смърт. Особено високите нива на самота се отчитат сред младите хора.
„С оглед на дълбоките последствия от самотата и изолацията, имаме възможност и задължение да инвестираме в справянето със социалната свързаност по същия начин, по който сме инвестирали в борбата с тютюнопушенето, затлъстяването и кризата с пристрастяването,“ пише той.
Какво е решението?
В скорошен епизод на „Подкаста на Опра“ Мурти заяви, че много хора подхождат грешно към проблема.
„Има сили около нас, които ни казват, че начинът да запълним празнотата, която мнозина от нас усещат, е да се фокусираме все повече върху себе си, нали?“ каза той на Опра. „Да придобиваме повече, да постигаме повече.“
Но според Мърти намаляването на чувството за самота всъщност зависи от три фактора, които нямат нищо общо със самите нас:
- Взаимоотношения
- Служба на другите
- Общност
„Когато се фокусираме върху свързването с нещо по-голямо от нас самите, именно тогава намираме радост,“ каза той на Опра. „Затова служенето на другите е едно от най-мощните лекарства срещу самотата.“
Много проучвания подчертават драстичната разлика между по-възрастните и по-младите по отношение на самотата. Според доклад на The Cigna Group от 2021 г., цели 79% от възрастните на възраст между 18 и 24 години съобщават, че се чувстват самотни, докато само 41% от тези на възраст 66 и повече години казват същото.
Една от причините за тази разлика е използването на социалните медии, обяснява Мурти.
„Дали сме самотни или не, зависи от качеството на връзките в живота ни, а не от тяхното количество,“ казва той.
Приложения като Instagram и TikTok позволяват на младите хора да поддържат връзка с повече хора, отколкото предишните поколения, но това не означава, че тези връзки са силни.
„Преминахме от това да имаме близки към това да имаме контакти, от това да имаме приятели към това да имаме последователи – промяна от качество към количество,“ казва Мурти. „Истината е, че има неща, които бихме казали на хората онлайн, но никога не бихме казали на тях лично, нали?“
За да намалите самотата, Мурти предлага да водите по-дълбоки разговори. Дори ако това означава, че ще имате време за по-малко хора, ще се чувствате по-ценени.
Помагането на приятели също може да намали усещането за изолация. Това може да бъде например да им занесете вечеря, ако знаете, че са имали натоварен ден, или да им помогнете с децата вечер, ако изглеждат претоварени.
Същото важи и за използването на уменията ви в по-алтруистични дейности. Ако сте добри в писането на автобиографии, може би можете да помогнете доброволно на кариерно изложение.
„Изграждането на общност е едно от най-важните неща, които можем да направим за нашето здраве и благополучие,“ казва Мурти на Опра.
Свързването с нещо извън вас самите – независимо дали става въпрос за възобновяване на стара връзка, инвестиране в нова общност или използване на талантите ви за решаване на по-голям проблем – има положителен ефект върху вашето психично и физическо здраве.