Слаб оптимизъм за търсенето понижи цените на петрола
Леко понижение отчетоха петролните котировки във вторник, след като слабият оптимизъм за търсенето през тази година отново хвърли сянка върху пазара. Ралито от миналата седмица отстъпи пред перспективите за 2025 г., въпреки че цените все още са подкрепени от опасенията, че нови санкции срещу Русия и Иран могат да нарушат веригата на доставки.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се понижиха с 0.08% до 76.24 долара за барел.
- Американският лек петрол отчете спад от 0.19 на сто и към 9:30 ч. суровината се търгува за 73.42 долара за барел.
- И двата бенчмарка започнаха седмицата с понижение, след като отчетоха сериозен ръст през изминалата седмица, повишавайки се до най-нивото си ниво от октомври миналата година. Пазарът бе подкрепен от надеждите, че новите фискални стимули в Китай ще съживят икономиката на страната и ще подкрепят търсенето.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Настоящите понижения най-вероятно се дължат на технически корекции, тъй като инвеститорите реагират на по-слабите данни за глобалната икономика, които помрачиха оптимизма по-рано”, заяви Приянка Сачдева, пазарен анализатор на Phillip Nova.
АКЦЕНТ
Пазарът реагира след като числата показаха по-висока от очакваното инфлация в Германия през декември миналата година, а правителствени данни от САЩ отчетоха спад в производствената активност през ноември. Въпреки това вратата остава отворена за по-нататъшен ръст на цените на петрола заради геополитическото напрежение и перспективата за по-строги санкции срещу Русия и Иран, които могат да нарушат веригите на доставки.
ДОПИРАТЕЛНА
Цените на петрола се влияят и от нарастващото предлагане от страни извън ОПЕК, което в съчетание със слабото търсене от страна на Китай се очаква да запази петролния пазар добре снабден през тази година.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Пазарните участници очакват още данни през тази седмица, като например доклада за работните заплати в неселскостопанския сектор на САЩ през декември, който ще бъде публикуван в петък, за да получат информация за лихвената политика в САЩ и перспективите за търсенето на петрол.