Meta спира програмите си за проверка на факти в САЩ
Meta Platforms обяви, че се отказва от програмата си за проверка на фактите в САЩ. Компанията-майка на Facebook и Instagram ще намали рестрикциите си за спорове по полярни теми като имиграция, спорт и полова идентичност. Новината идва на фона на предстоящото встъпване в длъжност на новоизбрания президент Доналд Тръмп този месец.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Промените ще засегнат Facebook, Instagram и Threads – три от най-големите социални медийни платформи в света с над 3 милиарда потребители в световен мащаб.
- Вместо официална програма за проверка на фактите, която да се занимава със съмнителни твърдения, публикувани в платформите на Meta, Зукърбърг планира да въведе система, подобна на тази, използвана в платформата X на Илън Мъск – така наречените community notes.
- Meta също така ще спре да проверява проактивно за реч на омразата и други видове нарушения на правилата, като ще преглежда такива публикации само в отговор на сигнали на потребители.
- Компанията обяви, че ще премести екипите, които отговарят за мониторинга от Калифорния, където се извършва по-голямата част от модерацията на съдържанието на Meta в САЩ, в Тексас и други места в САЩ.
АКЦЕНТ
Това е най-мащабното преразглеждане на подхода на Meta към управлението на съдържанието онлайн и е сигнал, че главният изпълнителен директор Марк Зукърбърг изглежда иска да оправи отношенията си с бъдещата президентска администрация отвъд океана.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Стигнахме до момент, в който просто има твърде много грешки и твърде много цензура. Време е да се върнем към корените си около свободата на изразяване“, каза Марк Зукърбърг във видеоклип.
ДОПИРАТЕЛНА
Промените се случват непосредствено след като Meta назначи ключови лица от консервативните среди в управлението на компанията. Миналата седмица Мета издигна за ръководител на глобалните въпроси Джоел Каплан, който се занимава с политиката на Републиканската партия, а в понеделник обяви, че е избрала в борда си Дана Уайт, главен изпълнителен директор на Ultimate Fighting Championship и близък приятел на Тръмп. През последните месеци Марк Зукърбърг няколко пъти изрази публично съжалението си за някои действия на компанията при модерирането на съдържанието по теми като COVID-19, например. Meta също така дари 1 млн. долара на фонда за встъпване в длъжност на Тръмп, в отклонение от досегашната си практика.
КОНТРА
Прекратяването на програмата за проверка на фактите, започнала през 2016 г., е изненада за партньорските организации, които определят намеренията на Meta като “тежък удар за общността”. Особено остри реакции дойдоха от ръководителя на Международната мрежа за проверка на фактите Анджи Дробник Холан, който заяви, че журналистите, занимаващи се с проверка на факти, никога не са цензурирали или премахвали публикации, като вместо това са добавяли информация и контекст към противоречиви твърдения и са развенчавали фалшиво съдържание и конспирации.
КАКВО НЕ ЗНАЕМ
Засега Meta планира промените само за американския пазар. Не е ясно дали в бъдеще това няма да засегне и програмите за проверка на факти в Европейския съюз, където се прилага по-активен подход към регулирането на технологичните компании. Законът за цифровите услуги на ЕС, който влезе в сила през 2023 г., изисква много големи онлайн платформи като X и Facebook да се справят с незаконното съдържание и рисковете за обществената сигурност. X на Илън Мъск вече е обект на разследване от страна на Европейската комисия по въпроси, включващи системата “Community Notes“. ЕК започна проверките си през декември 2023 г., няколко месеца след като X стартира функцията. Всяка компания, за която се установи нарушение, е заплашена от глоба в размер до 6% от глобалните й приходи.