3 доказани стратегии за достъпно съдържание
В море от онлайн информация, достъпното съдържание помага да комуникирате идеите си ясно и ефективно, за да спечелите аудиторията и да утвърдите авторитета си като водещ глас в индустрията си. Но в сърцето на тази стратегия се крие един ключов въпрос — как да структурираме съдържанието си така, че да ангажира вниманието на читателя и да го превърне в редовен посетител?
Работата ми с Verbatim, агенция за онлайн съдържание, която помага на компании като Perplexity AI и 11x да спечелят повече клиенти, ме научи, че всеки може да превърне съдържанието си в ценно предимство с правилния подход. Затова ви предлагам тези три изпитани стратегии за създаване на достъпно съдържание.
1. Стремете се към ясен изказ без ненужно SEО
Популярното мнение е, че повече ключови думи значи повече кликове и по-добро онлайн представяне на статиите ни. Това е вярно – но не представя цялата картина.
Претрупването на текста със сложни фрази без истинска стойност е най-бързият начин да загубим читател. Ако той има нужда от допълнителен контекст още в първия абзац, най-вероятно ще се откаже да чете по-нататък. Затова, въпреки потенциалния ръст в онлайн трафика, този подход невинаги води до значими резултати като изграждането на доверие към експертизата ви или стимулирането на читателя да услугите и продуктите ви.
За да премахнем всякакви потенциални бариери пред читателите, трябва съдържанието ни да напомня на ежедневен разговор с приятел. Обикновено това се свежда до следното:
- Лесни обяснения, които разясняват сложните идеи — без модни думи и жаргонни фрази
- Кратки изречения с проста структура и без заплетени формулировки
- Пестеливото използване на термини и ясното обясненение на всякакви непознати фрази още при първото им споменаване
Нека си представим, че пишем статия за подобряването на работната производителност. Ако използваме фрази като “Тази статия ще ви помогне да оптимизирате оперативните си процеси,” най-вероятно няма да дадем ясна представа за темата. Вместо това може да използваме фразата “Искате да сте по-бързи и ефективни в изпълнението на работните си задачи?”. Тя е по-директна и лесна за разбиране, предоставяйки на читателя добра идея за ползите на съдържанието.
Малка хитрост за голям успех: Работата ми във Verbatim налага да разуча уникалните предимства на най-различни продукти и бизнеси — от коучинг платформата на Hupo, използвана от компании като Sephora и BCG, до персонализираните шопинг преживявания на FERMÀT. За да съм сигурна, че успешно мога да комуникирам техните ползи, всеки път чета текста си с погледа на човек, който не е имал никакъв досег с продукта. Ако всичко е ясно, значи съм постигнала желаното ниво на достъпен изказ.
2. Изберете правилната структура за текста си
Да речем, че четете научен труд, който искате да разбере в дълбочина, за да го използвате в следващата си статия. Ако текстът няма структура, която да спомогне интеракцията ни с него, навярно ще се почувстваме загубени и претоварени. За щастие, можем лесно да избегнем тези препятствия като приложим следните елементи:
- Кратки параграфи
- Ефективни заглавия и подзаглавия, които резонират с читателя
- Визуални елементи, които да илюстрират идеите по-ясно, като таблици, графики и дори скрийншотове
- Номерирани списъци и подточки
Например, ако пишете статия за нова функционалност на продукта си — нов вид автоматизиран доклад с подробна информация. Може да използвате скрийншотове, за да покажете функционалността в действие след параграфите, които поясняват как точно се използва. Това не само ще допълни текста ви, но и ще добави визуална пауза с конкретна цел – да комуникира как тази функционалност предимства носи на потребителите.
Малка хитрост за голям успех: Когато пишете заглавия, замислете се какво най-ясно ще обобщи отговора на честия читателски въпрос “Какво ще спечеля от това?” Ако успеете да отговорите в заглавието, ще насърчите читателя да се впусне в текста, за да разбере как да постигне желаната цел. Например, вместо заглавието “Техники за добро писане,” по-ефективно би било ‘Пет доказани техники, които ще направят текста ви по-ясен и убедителен.”
3. Пишете за всеки читател
Онлайн съдържанието трябва да е за всеки – от хората с различни способности и увреждания до тези с ограничено време и различни нива на познания.
Ето три основни неща, за които проверявам всеки текст, които пиша за Verbatim:
- Думи, които може да имат потенциален негативен нюанс или да бъдат възприети като неподходящи от различни култури и социални групи – Ако се съмнявате за нюанса на дадена дума, най-вероятно е най-добре да изберете по-неутрален синоним.
- Пестеливо визуално форматиране – Вземете за пример удебеления текст. Ако го използваме стратегически, може ефективно да насочим вниманието на читателя си към важен момент в текста, но ако включим и различни цветове без специално предназначение, може да претоварим читателя.
- Думи, които не работят добре с екранни четци и да нарушат принципа на равнопоставеност – Ако искате да включите изречение като като “по-надолу ще обясним следната идея,” може вместо това да използвате “В следващия параграф, ще обясним следната идея.”
Малка хитрост за голям успех: Онлайн инструменти като WAVE автоматично проверяват уеб страници за проблеми с достъпността като липсващ алтернативен текст, съотношения на контраста и правилна структура на заглавията.
Тези три стратегии ще ви служат вярно докато създавате онлайн съдържание за своя бизнес или публикация. Достъпните текст и структура са вашият шанс да превърнете един мимолетен поглед в дългосрочна връзка с аудиторията. По този начин ще утвърдите позицията си като надежден източник на информация и ще изпъкнете в свят на информационно претоварване и SEO — а това е всичко, което ви трябва, за да подсигурите успешното представяне на съдържанието си.