Honda представи новите електромобили от серия 0, с персонализирани чипове и автоматизация от ниво 3
Honda има смесена история, когато става въпрос за изцяло електрически превозни средства (BEV). Автопроизводителят от 90-те години на миналия век предпочита водородните горивни клетки. Въпреки това, през последните години, когато стана ясно, че липсва напредък в изграждането на инфраструктура за зареждане с водород, Honda започна да променя своята стратегия към BEV. След като произведе няколко модела с къс пробег, Honda си партнира с GM за междинни продукти, докато разработваше собствена платформа за електромобили.
На изложението CES 2024 компанията даде намек за това, което можем да очакваме, с концепциите от серия 0. Тази година виждаме версии, близки до серийното производство, на електрически седан и кросоувър.
Когато финалните данни за продажбите през 2024 г. излязоха в началото на 2025 г., анализът на продажбите на електромобили разкри интересен резултат. С 33 017 продадени бройки, Honda Prologue се оказа най-продаваният електромобил, произведен от GM върху тяхната платформа, известна по-рано като Ultium. Моделът надмина Chevrolet Equinox EV с над 4 000 продадени единици, въпреки че Honda Prologue беше на пазара няколко месеца по-дълго от Chevy.
Въпреки успеха си, Honda Prologue и Acura ZDX остават еднократни модели, създадени съвместно с GM. Предишните планове за съвместна разработка на платформа за по-достъпни електромобили бяха отменени, а Honda реши да продължи самостоятелно. Все пак, след прекратяването на партньорството с GM, Honda сключи споразумение с Nissan за съвместна работа по електромобили.
Докато Prologue и ZDX бяха в процес на разработка, започна работа и по архитектурата на серия 0. Първият модел, който ще влезе в производство, ще бъде неназован засега кросоувър купе Acura, който ще прилича повече на оригиналния ZDX от 2008 г., отколкото на настоящия модел с това име. Когато бъде пуснат в края на тази година, Acura няма да използва брандиране от серия 0, което е запазено за Honda. През първата половина на 2026 г. на пазара ще излезе Honda 0 SUV.
Honda заявява, че 0 SUV е базиран на миналогодишната концепция Space-Hub, но в действителност няма много прилики с този концептуален модел, който беше повече ван, отколкото SUV.
В края на 2026 г. ще се появи и 0 Saloon, който е много по-близък до миналогодишната концепция Saloon. Този модел ще бъде флагманът на линията на Honda и, освен предната част, която губи необичайното осветление, наподобяващо въздухозаборник, неговият изчистен еднообемен профил е почти идентичен с концептуалния дизайн.
И двата модела са класифицирани като „прототипи“, което в терминологията на Honda означава, че те са практически финални дизайни. И двата модела разполагат с дисплеи от колона до колона във вътрешността, включително дисплеи в крайните точки за дигитални огледала.
Моделите от серия 0 (плюс Acura) ще бъдат първите, които използват ново поколение електрическа/електронна (E/E) архитектура с централизиран изчислителен модел, вместо разпределени електронни контролни модули.
Една от изненадите в обявлението на Honda е, че централната изчислителна система ще бъде базирана на нова система върху чип (SoC), разработена съвместно от Honda и Renesas.
Renesas отдавна е доставчик на традиционни микроконтролери с ниска мощност, използвани в автомобилната индустрия в продължение на десетилетия. Въпреки това, в Северна Америка и Европа лидерството при високопроизводителните автомобилни SoC е заето от Nvidia и Qualcomm, както и от NXP и Mobileye, последният от които се фокусира върху ADAS (системи за подпомагане на водача) със своите чипове.
Новата система върху чип (SoC) е базирана на архитектура с чиплети, при която множество чипове с различни функции са комбинирани в един пакет. В този случай петото поколение чип Renesas R-Car X5 е комбинирано с нов ускорител за изкуствен интелект, проектиран от Honda, за осигуряване на по-големи изчислителни възможности на борда на автомобила.
На тази нова изчислителна платформа работи Asimo OS – новата софтуерна платформа на Honda, кръстена на все още популярния хуманоиден робот на компанията, който беше пенсиониран преди десетилетие. Софтуерната и хардуерната платформи ще поддържат OTA (over-the-air) актуализации, широка гама от приложения и интегрирани AI възможности.
Сред планираните функции за серията 0 е Honda Sensing Elite – система за условно автоматизирано шофиране, която позволява ръцете и очите на водача да бъдат освободени в определени ситуации. Все още не е ясно дали тази функция ще бъде налична за пазарите в Европа при пускането на моделите, но Honda беше първият автомобилен производител, който предложи такава система в модела Legend за японския пазар преди няколко години.
Като се има предвид, че автомобилите на тази платформа ще започнат да пристигат в края на 2025 г., логично е те да бъдат оборудвани с порта за зареждане J3400/NACS още от началото. Освен това ще разполагат с възможности за двупосочно зареждане, което позволява автомобилите да се използват за функции като връзка с електрическата мрежа (vehicle-to-grid) и да действат като виртуални електроцентрали.
Няма технически подробности, публикувани за серията 0, но се очаква те да започнат да излизат постепенно през оставащите месеци на 2025 г. Вероятно е безопасно да предположим, че автомобилите ще имат пробег от около 480 к) и възможност за бързо зареждане.
Ценообразуването също остава загадка, но е ясно, че моделът Saloon няма да бъде насочен към ниското ниво на пазара. Стилът и на двата автомобила определено е нетрадиционен, което ще направи интересно наблюдението как европейските потребители ще ги възприемат.