Оптимизъм за китайската икономика изстреля цената на медта до едномесечен връх
Цените на медта започнаха силно през 2025 г., като се повишиха с над 6% през първите шест дни от търговията.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на медта на COMEX се покачиха за четвърти пореден ден до 4.29 долара за паунд, най-високото ниво от 11 декември.
- Поскъпването на медта подсказва, че базовият метал продължава да е изправен пред текущи ограничения в предлагането и нарастващо търсене през тази година.
- Глобалната индустриална трансформация към възобновяема енергия, електрически превозни средства и процъфтяващия сектор на изкуствения интелект заедно засилват перспективите за търсене на мед.
- Въпреки това, недостатъчните инвестиции в минното дело на мед могат да останат проблем през следващите години. Доклад на S&P Global показва, че глобалното производство на медни мини ще достигне пик от 23.5 милиона тона между 2025 и 2026 г., след което ще намалява с темп от 2.3% годишно до 2035 г.
- В краткосрочен план стимулите в Китай и свръхкапацитетът на неговите рафинерии могат да бъдат основни двигатели за цената на медта.
НАДЕЖДИТЕ ЗА СТИМУЛИ В КИТАЙ ПОДКРЕПЯТ ПОЛОЖИТЕЛНИТЕ ПЕРСПЕКТИВИ ЗА ТЪРСЕНЕТО
Медта преживя бурна година през 2024 г. Цената метала скочи през първите пет месеца, достигайки рекордна стойност от над 5 долара за паунд през май, преди да претърпи рязък спад. Китай изигра ключова роля в предизвикването на тази волатилност.
Китай е най-големият доставчик и потребител на мед в света, както и водещ фактор в глобалния преход към зелена енергия. През септември миналата година китайското правителство обяви мащабни стимули, включващи понижаване на основните лихвени проценти, директни парични инжекции чрез емитиране на дълг и намаляване на прага за авансови плащания при покупки на имоти, с цел подпомагане на забавената икономика.
Тези мерки предизвикаха нова вълна от поскъпване на базовите метали. Въпреки това възстановяването на цената на медта беше краткотрайно поради липсата на последващи конкретни политики в рамките на втората по големина икономика в света.
Победата на Тръмп на изборите в САЩ също ограничи ръста на цената поради поскъпването на щатския долар. До края на 2024 г. цената на медта спадна до малко под 4 долара за паунд, след като достигна втори връх за годината от 4.8 на 30 септември.
Очаква се Китай да ускори стимулите си през 2025 г., особено при президентството на Тръмп. Сред последните развития е разширяването на схемата за потребителски търговски замени, която има за цел да стимулира търсенето чрез добавяне на повече домакински уреди към списъка с допустими продукти. Анализаторите очакват Пекин да предприеме допълнителни намаления на лихвите и резервните изисквания за банките, за да подкрепи икономическия растеж тази година.
Въпреки това перспективите за търсенето на мед остават несигурни, докато не бъдат реализирани допълнителни стимули през тази година. „Мисля, че трябва да видим повече директна финансова подкрепа от Китай за строителството и развитието, за да се задържат цените на устойчиво високо ниво“, казва Кайл Рода, старши пазарен анализатор в Capital.com.