Петър Ганев: Реалистично е България да е в еврозоната от 1 януари 2026 г.
Въпреки пълната политическа неразбория в страната реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро, каза пред БНР Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Икономистът зави, че много е вероятно да изпълним до дни ценовия критерий. „Ще го изпълни икономиката на България, а не правителството“, каза Ганев по по повод думите на служебния премиер Димитър Главчев, който се похвали, че еврозоната е на прага ни и предстои буквално до дни да изпълним и четвъртия критерий – ценовата стабилност.
- По думите на Ганев Правителството няма никакво отношение към цените, освен вдигането, да кажем, на тока и водата.
- „Но инфлационният, или ценовият, критерий не мери работата на правителството. Той мери цените в икономиката. През 2022-ра измери рекордна инфлация, за което не беше виновно тогавашното правителство – имаше международни фактори, разбира се – и вътрешни”, каза икономистът.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Трябва да отчитаме, че критерият е средногодишна инфлация, тоест изпълнението в даден месец не е просто случайно наблюдение. Това означава, че за период от една година всеки един момент от тази една година спрямо една година по-рано реално изпълняваме критерия“, обясни Ганев и напомни, че през 2024 г. инфлацията „падна доста“, от над 10% до 2, имаше и месеци под 2%.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
В края на следващата седмица ще излязат данните на Евростат за всички страни в Европа. Според Ганев най-ниската инфлация най-вероятно ще е в Литва, около 0.9, около 1% средногодишна. „Моите изчисления показват, че критерият ще бъде 2.5%, тъй като се прибавя 1.5% към трите страни с най-ниска (инфлация), а нашата средногодишна инфлация ще бъде или 2.5, или 2,6%“..
Ганев допълни, че е много вероятно следващата седмица да имаме зелена светлина и да искаме извънреден доклад.