Синдикати и работодателски организации плашат с блокади заради високите цени на тока за небитовите потребители
Работодателски организации и синдикати настояват за спешни мерки срещу високите цени на електроенергията за небитовите потребители, които заплашват да сринат българската икономика, да доведат до масови фалити и съкращения на работна ръка.
КЛЮЧАВИ ФАКТИ
- В официална позиция на Българската търговско-промишлена палата се посочва, че настоящите равнища на цените на електроенергията за небитови потребители са непосилни за повечето предприятия, като без компенсации над 600 хил. небитови потребители са подложени на ценови шок – големи и средни предприятия, малък бизнес, болници, ВиК дружества, театри, музеи и др. културни институции, държавни и общински ведомства.
- Те настояват за компенсация на свръхразходите за всеки небитов потребител на електроенергия, така че цената за индустрията да се доближи до тази на регулирания пазар. Тези компенсации трябва да бъдат: незабавни, адекватни и справедливи за всички небитови потребители. Също така са нужни и допълнителни мерки за ограничаване на щетите за икономиката, причинени от скока в цените на енергията.
- В призива участват още Асоциацията на индустриалния капитал в България, Българската стопанска камара, Конфедерация на работодателите и индустриалците в България, КНСБ, КТ “Подкрепа”.
- Националният протест ще започне на 15 януари, ако не бъдат предприети съответните мерки и ще включва блокиране на магистрали като “Тракия” и пътища като Велико Търново – Варна.
КАКВО КАЗВА МИНИСТЕРСТВОТО НА ЕНЕРГЕТИКАТА
Министерството на енергетиката посочва в официална позиция, че работи, за да осигури предвидимост за бизнеса, като е изготвен пакет от документи за актуализиране на бюджета на Програмата за компенсиране на разходите на небитовите клиенти на електрическа енергия. Стартирана е необходимата процедура за решение на Министерския съвет за актуализиране и увеличаване бюджета на програмата, но това може да стане едва след приемането на удължителния акон за бюджета, внесен в НС.
За периода юли 2024 г. – декември 2024 г. са изплатени средства в размер на 543.35 млн. лева. Очакваният размер на компенсациите за м. декември 2024 г., които Фонд “Сигурност на електроенергийната система“ следва да изплати през м. януари 2025 г., е близо 186 млн. лв.
ПОЗИЦИЯТА НА БРАИТ
“Не сме обсъждали въпроса помежду си, а и колегите не са ни търсили за подкрепа. До голяма степен темата за тока не е еднозначна за бизнеса. Със сигурност ще обсъдим дали да не подкрепим колегите на принципна основа”, каза за Forbes България Доброслав Димитров, председател на БРАИТ.
Според него на масата трябва да се постави въпросът доколко обоснован е изобщо въпросът за вдигането на цените на тока, като работодателската организация на високотехнологичния бизнес е готова да подкрепи диалог в тази посока.
“Причината да се случи това е, че енергоразпределителните дружества, за да спестят разходите, са премахнали огромна част от екипите си за спешни случаи. На някои може да им изглежда като излишен разход, ако нямаш спешни ситуации. Но то в това е смисълът да поддържаш извънреден екип – когато стане нещо такова, да възстановиш електричеството в рамките на 24 часа. Преди да се вдига цената на тока ЕРП-тата трябва да отговорят на едни много трудни въпроси – например инвестират ли в електропреносната мрежа, поддържат ли необходимите екипи. Бихме подкрепили със сигурност всяка една такава позиция”, посочи Доброслав Димитров.
КОНТРА
“Всякакви компенсации трябва моментално да спрат и да се плаща пазарната цена. Бизнесът имаше 3 години и половина да се намести, да разработи стратегиите си. Данъкоплатците не могат безкрайно да дават пари на най-богатите хора в България, ако те не са го направили. Да си плащат цената. Ако някой не може да се състезава при тази цена, нека затвори. Има кой да поеме работната сила. И без това е в недостиг. Отдавна трябваше да са спрени компенсациите – нека се справят. Затова са бизнесмени – да се справят с конкуренцията. Подозирам, че никой няма да затвори, защото лъжат – искат повече марж за себе си. Ако искат да вдигнат цените от другата страна. Ако пазарът поеме тези високи цени, значи всичко е окей. Ако не може – да затварят”, коментира за Forbes България икономистът Георги Ганев.