Ла Ниня вече е тук
Метеоролозите потвърдиха, че климатичният феномен Ла Ниня официално е настъпил, носейки със себе си типичните за него метеорологични аномалии. Този климатичен модел, който се характеризира с по-хладни от средните температури на морската повърхност в Тихия океан, ще продължи да влияе на глобалните метеорологични условия през следващите месеци.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Условията на Ла Ниня се появиха през декември и вероятно ще се запазят до април, въпреки че според последните прогнози това явление вероятно ще бъде по-слабо и ще има по-малко въздействие върху валежите и температурите в сравнение с предишни прояви на Ла Ниня.
- Ла Ниня е климатичен модел, характеризиращ се с по-ниски от средните температури на морската повърхност в определени части на Тихия океан, като представлява противоположност на Ел Ниньо, който носи по-високи от средните температури.
- Заради по-хладните температури на морската повърхност, струйното течение – въздушен поток, движещ се от запад на изток – се измества на север, което намалява вероятността за валежи в южните части на САЩ, но увеличава риска от тежки наводнения в северозападната част на Тихия океан и Канада, според Националната океанска и атмосферна администрация (NOAA).
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Климатичните модели Ла Ниня и Ел Ниньо се създават чрез взаимодействия между океанската повърхност и атмосферата в Тихия океан и се появяват приблизително на всеки три до пет години, според NOAA. И двата модела са част от Южната осцилация Ел Ниньо (ENSO) – климатичен феномен, който възниква от промени в ветровете и температурите на морската повърхност в Тихия океан.
NOAA вече предупреди, че климатичните промени може да увеличат честотата на екстремни събития, свързани с Ел Ниньо и Ла Ниня, с усилени валежи и все по-високи температури. Двата климатични модела не винаги следват един след друг, въпреки че това се случва. Ла Ниня, която следва зимата на Ел Ниньо, обикновено води до по-топли лета.
По-рано тази година Националната метеорологична служба предупреди, че Ла Ниня вероятно ще доведе до рекордно високи температури. Средната продължителност на модел Ла Ниня е около 15,4 месеца, докато Ел Ниньо обикновено продължава 9,5 месеца. Най-дългата Ла Ниня, регистрирана досега, продължава цели 37 месеца – от 1973 до 1976 година.
Научните изследвания показват, че климатичните промени могат да увеличат честотата и интензивността на екстремни събития, свързани с Ла Ниня. Това означава, че в бъдеще можем да очакваме по-силни валежи, по-интензивни засушавания и още по-големи температурни аномалии.
Ла Ниня е природен феномен, който е неразделна част от динамиката на Земната климатична система. Въпреки че носи предизвикателства, тя също така ни дава възможност да разберем по-добре сложните взаимодействия между океана и атмосферата.