Централната банка на Китай спря покупките на облигации
На 10 януари 2025 г. Народната банка на Китай (НБК) обяви, че спира покупките на държавни облигации поради недостиг на такива на пазара.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Тази стъпка доведе до увеличение на доходността на облигациите и породи спекулации, че НБК се опитва да защити спадащата стойност на юана.
- Решението на НБК да спре покупките на облигации съвпада с глобалния спад на цените на облигациите и предполага, че централната банка се стреми да осигури повишаване на доходността на вътрешния пазар.
- Доходността на 30-годишните китайски държавни облигации се увеличи с 5 базисни пункта, а на 10-годишните облигации с 4 базисни пункта.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
НБК започна да купува облигации през последните месеци като част от мерки за подобряване на управлението на ликвидността. Въпреки това, централната банка предупреди за рискове от образуване на балони на пазара на облигации, където доходността на дългосрочните облигации е достигнала исторически ниски нива.
Спирането на покупките на облигации може да бъде част от усилията на НБК да балансира икономическата политика, като се опитва да предотврати прекомерно обезценяване на юана, което може да подкопае финансовите пазари и икономическото доверие.
ИЗТИЧАНЕ НА КАПИТАЛИ
Джъуей Жанг, президент и главен икономист на Pinpoint Asset Management, отбеляза, че разликата между доходността на държавните облигации в Китай и САЩ се е увеличила, оказвайки натиск върху обменния курс на юана.
В сравнение с доходността на 10-годишните облигации на САЩ от 4.68%, доходността на 10-годишните китайски държавни облигации е около 1.64%. Тази разлика е още по-голяма, отколкото през август, когато тревогите относно спадащата китайска доходност се увеличиха.
По-силният долар и по-високата доходност на американските облигации правят активите, номинирани в долари, относително по-привлекателни за международни инвеститори — теоретично подкрепяйки изтичането на капитали. Американската валута се е покачила в очакванията за продължаваща икономическа устойчивост на САЩ.
“Ненормално високото търсене на облигации вероятно се дължи частично на нарастващите очаквания за голям икономически стимул през 2025 г. с цел справяне със слабото потребление и борба с дефлационните натиски,” заяви Брайън Тиканго, анализатор в Stansberry Research.
“За съжаление, спирането на покупката на облигации ще намали прозрачността на цените на вътрешния пазар на облигации, което ще затрудни малко пазарните участници да изпълняват поръчки,” добави той.