Игра на компании
Радослав Гайдарски, съосновател на CleverPine, разказва за шеметния успех на CleverPine, която за по-малко от три години порасна до 12 млн. лв. приходи, направи общо дружество с Lufthansa Technik и навлезе на пазара за дялови инвестиции
Номерацията на конферентните зали в офиса на CleverPine са различни HTTP Error Status известия, а през един етаж от същата сграда всички зали са наименувани на различни модели самолети. Тематичните програмистки шеги, които преливат в авио намигвания, не са случайни – през 2023 г. българската софтуерна компания създаде общо дружество с гиганта Lufthansa Technik. Новото дружество ще е основният играч в дигитализацията на немската компания – изключително важен проект, който се очаква да донесе близо 100 млн. лв. инвестиции в България само в следващите 5 години и да продължи да го прави след това в рамките на десетилетия.
„Това съвместно дружество е нещо голямо не само за нас, но и за цялата екосистема в България“, казва Радослав Гайдарски, главен изпълнителен директор на дружеството и съосновател на CleverPine. Не всеки ден Lufthansa Technik създава такива, а когато го прави, е или с държавно участие, или с фирми, които са сходни по размер с тях – другите им съвместни дружества са с Rolls-Royce, General Electric, LG, McKinsey и Airbus. „Да добавиш CleverPine към този списък на пръв поглед изглежда като правописна грешка“, шегува се Гайдарски. Но не е, и това не е случайно.
Постижението е още по-значимо предвид факта, че CleverPine е компания на едва три години и въпреки това тя успява да спечели като дългосрочен партньор Lufthansa Technik. Германският авиогигант е един от първите клиенти на CleverPine. След като българският стартъп печели публичен търг и след това изпълнява няколко проекта в срок, бюджет и изисквания, от Lufthansa Technik са толкова впечатлени от модела им на работа, че започват да търсят начин как да се обвържат дългосрочно с тях. А тъй като от първия ден на CleverPine заявката на основателите е никога да не продадат компанията, след повече от година изключително сложни процедури се стига до това да направят общо дружество.
Това е и поредната успешна страница в кратката все още история на CleverPine. Създадена през 2021 г. от Георги Литвиненко, Христо Тодоров, Деян Горинов и Радослав Гайдарски, CleverPine успява за по-малко от три години да стигне от нула до 12 млн. лв. приходи. Четиримата основатели я създават с идеята да е лайфстайл компания: място, където служителите могат да ходят с удоволствие на работа.
Основателите остават верни на идеята и до днес и я подкрепят с ограничения – те не искат компанията да расте над 150 души (числото на Дъмбар) и се грижат за уникалната корпоративна култура на CleverPine, която през 2023-та им носи признанието на Beyond Work за най-добър работодател в ИТ сектора.
Но какво толкова отличава CleverPine от другите? „Като кажеш „бизнес със софтуерни услуги“, всеки си представя аутсорсинг компания, която дава хора под наем – нищо повече от продавач на CV-та – казва Радослав Гайдарски. – Ние сме продуктова компания, която изработва продукти за други фирми. Изработваме ги с пълното ноу-хау на продуктова компания и самостоятелни продуктови екипи. Единственото, което клиентът трябва да знае, е какъв бизнес резултат иска да постигне.“
Ако има нещо, което Радослав Гайдарски може да прави наистина добре, то е да създава успешни ИТ компании. Той започва да програмира още в гимназията. Оттогава датират и първите му предприемачески проекти. След като завършва бизнес администрация в Сиатълския университет и магистратура по проектен мениджмънт, в продължение на 15 години заема директорски позиции в редица компании.
През 2015 г. съосновава и става главен изпълнителен директор на Upnetix, която се занимава с разработка на мобилни приложения. Още през първите си две години на пазара компанията отбелязва такъв ръст, че печели две поредни години приза за „Най-бързо растяща ИТ компания“ на Министерството на финансите. През 2016 г. Upnetix става най-голямата компания за мобилни разработки в Източна и Централна Европа и единствената сертифицирана Google Developers Agency в района.
По онова време един от често обсъжданите проблеми в ИТ сектора е липсата на кадри. Тогава Радослав, Христо и Георги тръгват в посоката, в която се движат и до днес – „ние не крадем кадри, ние ги изграждаме“. Този подход към развитието на служителите се оказва един от козовете в ръцете им и досега. Гайдарски е убеден, че когато работиш по правилен начин с екипа си и създадеш правилен микс „от много надъхани млади хора и професионалисти с много опит, които обичат да работят и изграждат нов талант“, успехът е близо.
След продажбата на Upnetix и няколко години работа в компанията, която ги е придобила, екипът, който вече почти десетилетие работи заедно, използва наученото в другите компании, за да изгради CleverPine с бизнес модел и култура, каквито никога не са виждали на друго място. „Не съм сигурен дали знаехме точно какво искаме да правим, основавайки компанията, но бяхме напълно убедени какво не искаме да правим“, споделя Радослав.
Основното ограничение, което си поставят – CleverPine да расте чрез все по-голяма добавена стойност на услугата, изисква кардинално различно мислене буквално за всеки аспект от управлението. Това води и до стъпката през 2024 г. да създадат и инвестиционната компания CleverPine Ventures.
Това е колосална промяна за един толкова млад бизнес, защото изисква вземането на съвсем друг тип решения. CleverPine Ventures инвестира само в технологични бизнеси. Без да е условие, се оказва и че всичките им инвестиции са в компании, които залагат на изкуствен интелект. Досега компанията има две инвестиции в България, и такива в Швейцария и Германия. Българските проекти са ExpensePilot – компания за управление на разходите, и продуктът за енергиен мениджмънт АIoT Cloud, съвместно с партньори като Благой Стоянов от VAS, Димитър Димитров от Shelly Group и фонда за дялови инвестиции Vitosha Ventures.
Но защо само софтуерни компании? „Защото и в CleverPine Ventures принципът е същият – търсим максимизиране на добавената стойност, а нашата такава е в това, че разбираме как се правят софтуерни продукти“, разказва Гайдарски. За разлика от серийните предприемачи, той предпочита да познава пазара, на който инвестира. Това е и причината за фокуса върху изкуствения интелект. „Това е нещо, в което ние страшно много вярваме. Бяхме от първите, които задължиха служителите си да използват изкуствен интелект, раздавахме лаптопи и награди, за да стимулираме екипа си да бъде early adopter и да ги убедим, че това е бъдещето, още преди да има кодинг асистенти.“
Генеративният изкуствен интелект се превърна в маркетингова думичка, която компаниите използват с охота, за да си правят реклама. „Важно е не дали, а как се използва изкуственият интелект. Ако е правилно, може да изравни силите на една компания с размер 1000 човека, до такава с 10 човека. Това е в пълен синхрон с основната ценност и на CleverPine – Bring value, not people.“
Има обаче и още един важен фактор за успеха на една компания, „може би най-важният“ – и това са самите хора и как те работят като екип. Гайдарски е убеден в това: „През нашите компании са минали стотици, може би хиляди хора – казва той. – И вече доста добре можем да направим преценка кой какъв е и дали би паснал в определен екип“.
Всичко гореизброено всъщност са парченца от пъзела, които помагат на CleverPine да се конкурира с големите фирми за ИТ услуги в България. Гайдарски е убеден, че бъдещето на успешните компании не е в броя на персонала, както беше досега. Всички сме чували истории за компании мастодонти, които трупат огромни приходи благодарение на стотици хиляди служители, разпръснати по целия свят.
Тези компании постигат мащаб, но на цената на тромава организационна структура, в която много служители се чувстват демотивирани. Вместо това Гайдарски иска да изгражда компании, в които ефективността на служителите се стимулира до максимум със среда, култура на работа, и разбира се, изкуствен интелект. „Компаниите, които имат достъп до най-много и най-добре управляем изкуствен интелект, ще бъдат най-интересните в света“, казва Гайдарски.
CleverPine дава заявка, че може да се превърне в една от тези компании: макар и в по-малък мащаб. Историята є досега е вдъхновяващ пример за български успех. Компанията, създадена от млади и амбициозни предприемачи, за кратко време се превърна в един от водещите играчи на българския ИТ пазар и успешно се конкурира с международни гиганти и прави общи дружества с едни от най-големите компании в Европа. С фокус върху иновациите, социалната отговорност и международното развитие, CleverPine има потенциала да стане една от най-успешните български технологични компании.