ЕЦБ се надява, че крипто планът на Тръмп ще ускори внедряването на дигиталното евро
Европейската централна банка (ЕЦБ) се надява, че планът на президента на САЩ Доналд Тръмп за подкрепа на криптовалути, обвързани с щатския долар, ще ускори законодателната подкрепа за дигиталното евро, заяви членът на Управителния съвет на ЕЦБ Пиеро Чиполоне пред Ройтерс.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- ЕЦБ представя своята дигитална валута – по същество онлайн портфейл, гарантиран от централната банка – като електронно разплащателно средство, което не разчита на доминиращи американски доставчици като Visa и PayPal.
- Чиполоне заяви, че подкрепата на Тръмп за глобално достъпни стейбълкойни, обвързани с долара, ще създаде още един американски платежен инструмент и ще добави спешност към проекта за дигиталното евро.
- Европейската комисия предложи законодателство за дигиталното евро през юни 2023 г., но оттогава насам напредъкът е минимален поради скептицизма на някои законодатели и банкери.
- „Политическият свят става все по-бдителен към това“, заяви Чиполоне. „И е възможно да станем свидетели на ускоряване на процеса.“
- Той изрази надежда, че Европейският парламент и Съветът на ЕС ще приключат работата по законодателството за дигиталното евро преди лятото, което ще проправи пътя за преговори с Комисията.
- Това би дало възможност новите правила да бъдат финализирани до ноември, когато се очаква политиците на ЕЦБ да гласуват дали да стартират дигиталната валута.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Политическите процеси са сложни и има много неща на дневен ред. Очевидно, колкото по-скоро, толкова по-добре, но напълно разбираме техните нужди“, каза Чиполоне.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Запитан от Ройтерс за този график, евродепутатът Маркус Фербер заяви, че Парламентът може най-много да има готов доклад до лятото.
Подобно на фондовете на паричния пазар, стейбълкойните предлагат експозиция към краткосрочни лихвени проценти в официална валута, но също така могат да се използват за плащания.
Чиполоне заяви, че разпространението на американски стейбълкойни като платежно средство е „обезпокоително“, тъй като заплашва да отклони депозити от европейските банки.
„Ако хората в Европа започнат да използват стейбълкойни за разплащания, при положение че повечето от тях са американски и базирани на долара, те ще прехвърлят своите депозити от Европа към САЩ“, посочи той.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Банкери се опасяват, че дигиталното евро би довело до същия ефект, тъй като клиентите биха могли да прехвърлят част от паричните си средства в защитен дигитален портфейл, гарантиран от ЕЦБ.
За да адресира тези притеснения, ЕЦБ заяви, че вероятно ще въведе таван на притежаваните суми до няколко хиляди евро, като те няма да бъдат олихвявани.
Според мозъчния тръст Atlantic Council, Нигерия, Ямайка и Бахамите вече са стартирали цифрова валута на централната банка (CBDC), а още 44 държави, включително Русия, Китай, Австралия и Бразилия, провеждат пилотни програми.
За разлика от това, Тръмп забрани на Федералния резерв на САЩ да издава своя собствена CBDC.