Годината започва с най-топлия януари в историята, въпреки прехода към „Ла Нина“
Миналият месец е бил най-топлият януари в историята, продължавайки поредицата от екстремни глобални температури, въпреки преминаването към охлаждащия модел на времето „Ла Нина“.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Януари продължи серията от необичайни горещини, при която през 18 от последните 19 месеца средната глобална температура е била с над 1.5 градуса по Целзий по-висока от прединдустриалния период, съобщи в месечния си бюлетин Службата на ЕС за климатични промени „Коперник“ (C3S).
- Средната глобална температура през януари е била с 1.75C по-висока, отколкото в прединдустриалните времена.
- Това се случва въпреки че светът се измества от модела на затопляне „Ел Ниньо“, който спомогна за превръщането на 2024 г. в най-топлата година в света, и се насочва към по-хладния му аналог „Ла Ниня“, който включва охлаждане на екваториалните води на Тихия океан и може да ограничи глобалните температури.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Фактът, че все още наблюдаваме рекордни температури извън влиянието на „Ел Ниньо“, е малко изненадващ“, казва Саманта Бърджес, стратегически ръководител в Европейския център за средносрочни метеорологични прогнози.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
„Ел Ниньо“ достигна своя пик преди повече от година. Коперник оценява, че „Ла Нина“ все още не се е развила напълно и в момента светът се намира в неутрални условия между двете фази.
Дори ако „Ла Нина“ се развие напълно, Бърджес заяви, че охлаждащият ѝ ефект може да не е достатъчен за временно ограничаване на глобалните температури, които се влияят и от фактори като екстремните горещини, наблюдавани в други океански басейни, и от основния двигател на изменението на климата: емисиите на парникови газове, които задържат топлината.
„Най-големият фактор, който допринася за затоплянето на климата, е изгарянето на изкопаеми горива“, казва Бърджес.
Учените от Berkeley Earth заявиха, че очакват 2025 г. да бъде третата най-топла година в историята – по-хладна от 2024 г. и 2023 г. поради изместването към „Ла Нина“, въпреки че остава несигурност относно развитието на явлението.
В световен мащаб средните температури на морската повърхност през януари са били вторите най-високи в историята за месеца, надминати единствено от януари 2024 г.