Сметката, която трябва да се плати за Бюджет 2024, надхвърля 4 млрд. лева
Малко над 4 млрд. лева. Това е размерът на неразплатените разходи, които са прехвърлени към бюджета за 2025 г., стана ясно от думите на финансовия министър Теменужка Петкова по време на изслушване в Народното събрание. Те трябва да се вземат предвид при изготвянето на рамката на Бюджет 2025.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Неразплатените разходи от Бюджет 2024 са в размер на 4.068 млрд. лева. Това включва фактурирани и нефактурирани разходи, разсрочени задължения и поети ангажименти.
- Разходите, за които са издадени фактури, но не са разплатени, възлизат на 1.080 млрд. лева.
- Дейностите, които са извършени през 2024 г. за които са издадени сертификати, но не са издадени фактури, възлизат на 1.630 млрд. лева.
- 913 млн. лева е размерът на подписаните споразумения за разсрочване на разходи през последните години, в това число на разходи за лихви, разходи за дела, разходи за компенсации.
- Формираният дефицит на Фонд “Сигурност на Енергийната система” на практика е прехвърлен за 2025 и възлиза на 444 млн. лева.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Цялата тежест от бюджет за 2024 година като фактурирани разходи, разходи, за които не са издадени фактури, но има серификати за извършени дейности, разходи свързани с подписани споразумения за разсрочване на задължения от предходни години, възлизат на обща стойност 4,068 млрд. лева“, посочи Петкова, цитирана от БТА.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Очаква се Министерството на финансите да обяви данните за изпълнението на бюджета към януари. До средата на февруари правителството ще внесе проектобюджет, като премиерът Росен Желязков заяви, че той ще е с дефицит от 3% и разходи, които не надхвърлят 40 процента от брутният вътрешен продукт на страната – това е в изпълнение на Маастрихтските критерии, като се очаква България да поиска извънреден конвергентен доклад след гласуване на бюджета в Народното събрание.
ЧИСЛАТА
Според анализ на Министерството на финансите, представен малко след встъпването в длъжност на Теменужка Петкова, приходите в бюджета за месец януари ще са близо 3.684 млрд. лв., а обичайните разходи и трансфери биха били 4.092 млрд. лева, което формира дефицит по държавния бюджет за януари от 407 млн. лв. За месец февруари приходите са 2.267 млрд. лв. и при размер на обичайните разходи и трансфери 4 млрд. лв., дефицитът е около 1.736 млрд. лв. За месец март приходите са 3.063 млрд. лв., а разходите и трансферите ще са 4.553 млрд. лв., поради което дефицитът ще бъде в размер на близо 1.491 млрд. лева.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
В началото на седмицата МФ изиска спешно информация от всички разпоредители с бюджет за начислените задължения към доставчици в страната и чужбина за капиталови и за текущи разходи, поети ангажименти за капиталови и текущи разходи от предходни години, и за точна предварителна оценка на дефицита за 2024 г. на начислена основа. Целта на изисканата информация е да бъде изготвен проект на Закона за държавния бюджет на България за 2025 г. Важен е въпросът с дефицита.