Българските потребители песимистични за икономическа ситуация в страната
Доверието на потребителите през януари се влошава със 7.3 пункта (от -12.2% на -19.5%) спрямо октомври 2024 г., което се дължи на пониженото доверие сред населението както в градовете, така и в селата – съответно с 5.2 и 12.6 пункта. Това показват данни на Националния статистически институт.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Мненията на потребителите за развитието на общата икономическа ситуация в страната през последните дванадесет месеца, както и прогнозите им за следващите дванадесет месеца, са по-песимистични спрямо предходното наблюдение, в резултат на което балансовите показатели намаляват съответно с 14.4 и 8.4 пункта.
- По-негативни в сравнение с октомври 2024 г. са и оценките и очакванията им относно промените във финансовото състояние на техните домакинства.
- Потребителите продължават да са на мнение, че през последните дванадесет месеца има покачване на потребителските цени.
- Същевременно и инфлационните им очаквания за следващите дванадесет месеца се засилват, в резултат на което балансовият показател се покачва с 16 пункта.
- По отношение на безработицата в страната през следващите дванадесет месеца преобладават прогнозите, че тя ще продължи да се увеличава.
- Последната анкета отчита лек спад на общата оценка на настоящата ситуация да се правят разходи за покупка на предмети за дълготрайна употреба, като и намеренията на потребителите да извършват такива разходи през следващите дванадесет месеца са по-неблагоприятни.
ДОПИРАТЕЛНА
Обект на изследването за нагласите на потребителите са лицата на 18 и повече години, методът на подбор – случаен, гнездови и пропорционален на населението по райони, в т.ч. селско/градско население (154 гнезда с по 8 лица в гнездо). Методът на анкетиране е интервю „лице в лице“. Анкетата съдържа стандартизирани въпроси, свързани с финансовото състояние на домакинствата, общата икономическа ситуация в страната, инфлацията, безработицата, спестяванията, намеренията за извършване на основни разходи за предмети с дълготрайна употреба и покупка на жилище или кола.
С резултатите от наблюденията се цели да се улови посоката на изменение на изследваните променливи, в т.ч. в „нивото на доверие“ на потребителите, което от своя страна дава възможност да се изследват тенденциите в развитието на общественото мнение по основни икономически процеси и явления.