Бойкотът на магазините на Балканите продължава
Продължава бойкотът на магазините в Хърватия заради високите цени на хранителните продукти, предава хърватската информационна агенция HINA. Днес се очаква в страната да влезе в сила правителствена заповед, която да сложи таван на цената на още 40 продукта. Междувременно призивите за бойкот на магазините в други балкански държави продължават.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- В петък започва нов двудневен бойкот на магазините в Босна и Херцеговина, иницииран от група граждани, предаде още ХИНА.
- След еднодневния бойкот на 31 януари миналата седмица, кампанията беше продължена, като организаторите призовават гражданите да ограничат разходите си в следващите дни, да купуват само стоки от първа необходимост, да не харчат пари по ресторанти и напълно да избягват пазаруването в петък и събота заради високи цени на стоките в магазините.
- Целта на акциите е да се окаже натиск върху властите и работодателите в страната да предприемат мерки за ограничаване на инфлацията, повишаване на минималната работна заплата и подобряване на общия стандарт на живот.
- Правителството на Федерация Босна и Херцеговина обяви, че ще вземе решение за “замразяване на цените“ на общо 50 продукта, докато правителството на Република Сръбска обяви засилени проверки и санкции за търговците на дребно за неоправдано повишаване на цените.
- Властта вече предприема мерки в Хърватия, където в сила ще влезе решение за пряк контрол на цените на някои продукти, с което съществуващия списък от 30 продукта с таван на надценката се разширява до 70 продукта, предават от ХИНА.
ДОПИРАТЕЛНА
Към бойкотът на магазините се присъединиха и граждани в Сърбия. Асоциацията за защита на потребителите Efektiva призова потребителите в Сърбия да бойкотират пет големи вериги за търговия на дребно поради прекомерно високите им цени.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Успехът на бойкота зависи от няколко фактора, смята Велко Мижушкович, професор в Икономическия факултет на Белградския университет, цитиран от “Euronews” – продължителността на бойкота, нивото на колективните действия на потребителите и реакцията на търговските вериги. Според експерти пътят към намаляване на цените в магазините зависи от правителството, което може да въведе субсидии за основни хранителни продукти, да улесни въвеждането на нови търговци на пазара и да намали зависимостта от вносни стоки, като насърчи местното производство.
ЕФЕКТЪТ
Бойкотът в Хърватия вече дава резултат. Според данни на хърватската данъчна администрация бойкотът в страната на 31 януари е довел до спад на продажбите с 53% в сравнение с предходната седмица. Според данни на данъчните власти на двете области в Босна и Херцеговина първият бойкот на магазините, организиран от босненски граждани в последния ден на януари, обаче не е постигнал успех.