Британските власти са напът да създадат опасен прецедент с криптираните данни на потребителите на Apple
Властите в Обединеното кралство са наредили на Apple да създаде задна вратичка, която ще даде на служителите по сигурността на Острова достъп до криптираните резервни копия на потребителите в iCloud. Ако това се случи, британските служби за сигурност ще имат достъп до резервните копия на всеки потребител по света и Apple няма да има право да ги предупреждава, че криптирането им е компрометирано.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Великобритания е наредила на Apple да даде на властите в страната безпрецедентно широк достъп до криптирани потребителски данни, съхранявани в облака.
- Информацията е на Washington Post.
- Обединеното кралство е връчило на Apple документ, наречен известие за технически възможности. Разкритието на тази информация само по себе си се счита за криминално престъпление.
КАКВО ОЗНАЧАВА ИСКАНЕТО
Правителствата обичайно искат от технологичните компании потребителски данни, за да разнищят криминални случаи, но широкообхватното искане на Великобритания, издадено миналия месец, няма прецедент в демократичните държави, защото касае всеки един потребител по света.
Това е възможно, благодарение на секретната заповед, издадена миналия месец, която стъпва върху британския Закон за правомощията при разследване от 2016 г., известен още като Хартата на шпионите. Тя позволява на държавните органи да събират информация за всичко, което правим и казваме онлайн, както и да нареждат на частни компании да я съхраняват.
Властите във Великобритания са поискали съдействие не само за достъп до конкретен потребителски акаунт, а общ достъп до криптирани от край до край данни, качени от всеки потребител по света.
АКЦЕНТ
Резервните копия в iCloud на Apple не са криптирани по подразбиране. Повечето потребители на iOS използват функции за сигурност, като например двуфакторно удостоверяване, но по-малък процент искат по-строга защита на данните си, като активират функцията Advanced Data Protection (Разширена защита на данните). Тя използва криптиране от край до край, така че дори Apple да няма достъп до криптираните файлове.
В отговор на заповедта се очаква Apple просто да спре да предлага функцията Advanced Data Protection в Обединеното кралство. Това обаче няма да удовлетвори искането на Обединеното кралство за достъп до файлове, споделяни от глобални потребители, пишат от The Verge.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Apple има право да обжалва заповедта като се позове на високите разходи за изпълнението й или като оспори пропорционалността на искането спрямо изискванията за сигурност. Обжалването обаче не може да забави изпълнението на заповедта. Ако Apple предостави на правителството на Обединеното кралство достъп до криптирани данни, това ще е прецедент, който вероятно ще мотивира и други държави, включително САЩ и Китай, да поискат същото. Apple ще трябва да реши дали да се подчини, или да премахне изцяло услугата си за криптиране. Почти сигурно и други технологични компании ще бъдат изправени пред подобни искания.
ДОПИРАТЕЛНА
Apple за първи път въведе криптирането от край до край през 2022 г. От тогава службите за сигурност и законодателите в Обединеното кралство последователно се противопоставят на услугата с мотив, че технологията улеснява укриването на терористи и педофили. Американските служби, сред които и ФБР, също са изразявали подобни опасения в миналото, но напоследък започват да препоръчват криптирането като начин за противодействие на хакери, свързани с Китай.