Газът поскъпна до двугодишен връх
Природният газ в Европа продължава да поскъпва рязко и в началото на настоящата седмица, достигайки нов двегодишен ценови връх от 58,74 евро за мегаватчас, тъй като студеното време ускорява тегленето на синьо гориво от газохранилищата в ЕС.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Към 13:15 часа българско време краткосрочните фючърси на нидерландския газов хъб TTF поскъпват с 4% към 58.25 евро/MWh, след като по-рано през деня удариха ценови връх от 58.74 евро за пръв път от началото на февруари 2023 г., съобщи БНР.
- Северозападна Европа се подготвя за минусови температури през следващите дни, което може да повиши допълнително търсенето на горива за отопление и да добави към възходящото ценово движение на природния газ, което доминираше и през предходните четири седмици.
- По-високото потребление на гориво рискува допълнително да намали складовите запасите, които вече са най-ниски за това време на годината от енергийната криза през 2022 г. (след началото на руска инвазия в Украйна).
- Студеното време и ниското производство на ветрогенераторите (заради често безветрие) в цяла Европа увеличиха потреблението на газ тази зима.
- Това смъкна допълнително изпълняемостта на газохранилищата в ЕС до едва 49% в сравнение с 67% по същото време на миналата година, което ще затрудни попълването на запасите след края на отоплителния сезон и вероятно ще запази високи цените на синьото гориво високи и през пролетните и летните месеци.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Рискът Европейският съюз да влезе в пролетните месеци с много ниски газови запаси се увеличи през последните няколко седмици”, посочи “, каза Арне Ломан Расмусен, главен анализатор в Global Risk Management, цитиран от агенция Блумбърг.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Газови търговци ще се съберат тази седмица в Есен, Германия, за годишно събитие, за да обсъдят развитието на пазара. В допълнение към времето, те следят отблизо въздействието на митата на САЩ и възможните ответни мерки, които рискуват да направят вноса на втечнен природен газ по-скъп.
Доналд Тръмп планира мито от 25% върху целия внос на стомана и алуминий и може да се насочи с наказателни тарифи към ЕС, което поражда страхове от ответни мерки. Потенциален търговски спор може да увеличи разходите за втечнен природен газ (LNG), особено след като САЩ остават най-големият доставчик за Европа.
Предстоящият летен сезон на поддръжка на газовите съоръжения в Норвегия също може да ограничи доставките във време, когато пазарът вече е напрегнат, отбеляза Блумбърг.
Според месечната прогноза на компанията за анализ на данни ICIS, потреблението на газ в Европа се очаква да нарасне със 17% този месец спрямо предходната година, водено от жилищното и търговското търсене. Компанията също така прогнозира, че до края на зимата газохранилищата в ЕС ще бъде запълнени на едва 37%.