Светът е далеч от края на ерата на въглищата
Светът скоро няма да може да се освободи от въглищата. Това е и позицията на президентът на САЩ Доналд Тръмп, който неотдавна заяви, че нищо не може да унищожи въглищата. „Нито времето, нито бомба“.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Износът на въглища от САЩ непрекъснато нараства, за да задоволи нарастващото глобално търсене на най-мръсното изкопаемо гориво в света, въпреки че вътрешното му потребление е намаляло.
- Капацитетът на въглищните централи по света достигна нов рекорден връх от близо 2175 гигавата през 2024 г., показват данни на Global Energy Monitor от 6 февруари.
- Очаква се също така търсенето на въглища в световен мащаб да е достигнало нов рекорден връх от 8.77 млрд. тона през 2024 г. и да остане на подобни нива до 2027 г., според прогнозите на Международната агенция по енергетика (МАЕ).
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Отказът от въглища в световен мащаб остава предизвикателство, до голяма степен обусловено от нарастващото търсене в Азия, въпреки че в Европа и САЩ се наблюдава значителен спад в потреблението на въглища“, казва Дороти Мей, ръководител на проекта Global Coal Mine Tracker на Global Energy Monitor, цитирана от CNBC.
ОСНОВНИТЕ ВИНОВНИЦИ
Китай съобщи, че вносът на въглища в страната е нараснал с 14.4% до рекордно високо ниво през 2024 г. от 542.7 млн. метрични тона в сравнение с 474.42 млн. тона през предходната година.
Втората по големина икономика в света е и най-големият потребител на въглища в световен мащаб, на който се падат над 56% от световното търсене през 2023 г., показват последните данни на МАЕ.
Стратегията на Китай за рекордно високи запаси от въглища до голяма степен е насочена към подготовката на страната за потенциален недостиг на електроенергия, причинен от екстремни метеорологични явления, каза Мей.
Хидроенергията, вятърната и слънчевата енергия съставляват почти 30% от електроенергийния микс на Китай през 2023 г., сочат данни на енергийния мозъчен тръст Ember Energy. Когато производството на водноелектрическа енергия намалее в резултат на недостатъчни валежи, китайското правителство често разчита на енергията от въглища, за да гарантира енергийната сигурност, добавя Мей.
Друга основна пречка са трудностите при преноса на слънчева и вятърна енергия между провинциите, затова въглищата ще продължат да бъдат „енергиен гръбнак“ в Китай, докато интеграцията и управлението на мрежата не бъдат напълно развити в цялата страна, казва тя.
В Индия екстремните горещини доведоха до рязко нарастване на търсенето на енергия за охлаждане, а източниците на чиста енергия не се изграждат достатъчно бързо, за да задоволят нарастващото търсене на енергия в страната.
Фокусът на Индия върху икономическото и инфраструктурното развитие е увеличил потреблението на цимент и стомана – индустрии, които са силно зависими от въглищата. Търсенето на стомана в южноазиатската страна ще нарасне с 8-9% през 2025 г., изпреварвайки това на други икономики, благодарение на засиленото стоманоемко строителство в инфраструктурния и жилищния сектор, сочат данни на консултантската фирма Crisil.
ИЗВЪН КИТАЙ И ИНДИЯ
Освен Индия и Китай, други водещи страни, които изграждат нови въглищни централи, са Бангладеш, Индонезия и Виетнам, отбелязва Global Energy Monitor.
Очаква се Виетнам да изпревари Тайван като петия по големина вносител на въглища в света, след като миналата година вносът на въглища в страната достигна рекордно високи стойности за повече от десетилетие.
Производството на въглища в Индонезия нарасна до около 831 млн. тона и отбеляза нов връх през миналата година, сочат данни на Министерството на енергетиката и минералните ресурси на страната.
Делът на въглищата в електроенергийния микс на Филипините пък надхвърли този на Китай през 2023 г., превръщайки страната в най-зависимата от въглища държава в Югоизточна Азия, съобщи Ember Energy.