Илън Мъск поиска да купи OpenAI за близо 100 млрд. долара
Консорциум, ръководен от Илън Мъск, е предложил 97.4 млрд. долара за закупуване на неправителствената организация, която контролира OpenAI. Това е поредният удар в битката на милиардера да блокира преминаването на стартъпа за изкуствен интелект към компания, генерираща печалба, съобщи Ройтерс.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Офертата на Мъск вероятно ще засили дългогодишното напрежение с главния изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман относно бъдещето на създателя на ChatGPT, който стои в сърцето на бума на технологията за генеративен изкуствен интелект (AI).
- Консорциумът, воден от Мъск, включва неговия стартъп xAI, Baron Capital Group, Emanuel Capital и други.
- Компанията хAI би могла да се слее с OpenAI след подобна сделка, писа The Wall Street Journal, който първи съобщи новината. Наскоро xAI набра 6 млрд. долара от инвеститори при оценка от 40 млрд. долара, твърдят източници на Ройтерс.
- В понеделник Алтман отговори на Мъск с публикация в X, която гласеше: „Не, благодаря, но ще купим Twitter за 9.74 млрд. долара, ако искате“.
- Мъск съоснова OpenAI с Алтман през 2015 г. като организация с нестопанска цел, но напусна, преди компанията да постигне успех.
- През 2023 г. той основа конкурентния AI стартъп xAI.
- В момента OpenAI се опитва да премине от организация с нестопанска цел в такава, генерираща печалба, което по думите на Алтъман е необходимо за осигуряване на капитала, нужен за разработването на най-добрите AI модели.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Време е OpenAI да се върне към отворения код, към фокуса върху безопасността, както беше преди. Ние ще се погрижим това да се случи“, каза Мъск.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
През август миналата година Мъск заведе дело срещу Алтман, твърдейки, че компанията му е нарушила клаузите на договора, като е поставила печалбата пред общественото благо в стремежа си да развие изкуствения интелект. През ноември той поиска от окръжен съдия в САЩ да наложи предварителна забрана, блокираща трансформацията на OpenAI.
В делото на Мъск срещу OpenAI и Алтман се казва, че основателите първоначално са се свързали с него за финансиране на неправителствена организация, фокусирана върху разработването на AI в полза на човечеството, но че сега тя е фокусирана върху правенето на пари.
ГОЛЯМО ЧИСЛО
157 млрд. долара. На толкова беше оценен OpenAI при последния си кръг на финансиране, затвърждавайки статута си на една от най-високо оценените частни компании в света. SoftBank Group води преговори за повеждането на кръг за до 40 млрд. долара в OpenAI при оценка от 300 млрд. долара, включително новите средства.