Цените на златото се повишиха до рекорден връх във вторник поради търсенето на убежище, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи нови мита върху вноса на стомана и алуминий, което може да доведе до допълнително повишаване на инфлацията и да ескалира възможността за глобална търговска война.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Спот златото се повиши с 0.22% до 2913.16 долара за тройунция към 10 часа българско време. По-рано през сесията то достигна исторически връх от 2942.70 долара.
- Фючърсите върху златото в САЩ се повишиха с 0.3% до 2941.50 долара.
- В понеделник Тръмп повиши митата върху вноса на стомана и алуминий до 25% „без изключения и освобождавания“, увеличавайки риска от търговска война на няколко фронта.
- Металът регистрира осмия си рекорден връх досега през 2025 г., докато инвеститорите се борят с несигурността около търговските политики на САЩ.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Рискът от глобална търговска война оказва натиск върху търговията с физически кюлчета и кара финансовите пазари да получат експозиция към златото като част от това, което свободно може да се опише като тема за дедоларизация. Изглежда, че купувачите са малко по-нечувствителни към цените, защото дилърите правят всичко възможно да доставят злато в САЩ, за да избегнат евентуални мита върху метала“, каза за Ройтерс Кайл Рода, анализатор на финансовите пазари в Capital.com.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Опасенията относно плановете за вносни мита се материализираха във фючърсите върху злато в САЩ, като основните договори се търгуваха с премия спрямо спот цената, която в момента е около 25 долара.
Заплахите разпалиха поредната златна треска, извеждайки на преден план блестящата граница от 3000 долара за тройунция.
Тарифите могат да изострят инфлацията в САЩ и да забавят намаляването на лихвените проценти.
