Опасения за запасите повишиха цените на петрола
Опасения за глобалните доставки и запасите повишиха цените на петрола, след данни, че производството в Русия е спаднало под задължителната квота на ОПЕК+. Печалбите обаче все още са ограничени, тъй като над пазара тегне по-голямата заплаха от ескалираща търговска война, която да забави световния икономически растеж.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се повишиха с 0.57 на сто до 76.30 долара за барел.
- Американският лек петрол отчете ръст от 0.53 на сто, като към 10 ч. българско време суровината се търгува за 72.70 долара за барел.
- И двата договора се повишиха с близо 2% по време на предходната сесия, прекъсвайки три поредни седмици на загуби.
АКЦЕНТ
Възходящите движения дойдоха след данни за спад в производството на петрол в Русия под квотата на ОПЕК+. Към януари производството е спаднало до 8.962 млн. барела на ден, което е с 16 000 бр. барела дневно под квотата на ОПЕК+. Всичко това подхранва опасенията за спад в запасите на петрол, но същевременно е и успокоителен сигнал за наблюдателите, които все още очакват свръхпредлагане на световния пазар на горива на фона на по-слабо търсене.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Анализатори от ANZ виждат възможност за по-нататъшни смущения във веригата на доставки, след информация на брюкселското издание “Politico”, което съобщи, че Европа планира задържане на кораби на руския “флот в сянка” във Финския залив. Доставките на руски петрол за Китай и Индия, които са най-големите вносители на суров петрол в света, бяха значително нарушени от санкциите на САЩ, които миналия месец бяха насочени срещу руския енергиен сектор.
ДОПИРАТЕЛНА
Тревогите на пазара са подхранени и от санкциите, наложени от САЩ на мрежа от хора и фирми, обвинени в улесняване на продажбата на милиони барели петрол от Иран на Китай.
КОНТРА
Печалбите заради глобалните вериги на доставки обаче са ограничени, тъй като над петролния пазар продължава да тегне по-голямата опасност от задълбочаване на търговската война, след като администрацията на Доналд Тръмп въведе по-високи мита за внос от други държави. Последните мита са насочени към металургичния сектор и засягат вноса на алуминий и стомана. По-високите мита от страна на САЩ биха могли да отслабят глобалния растеж и търсенето на енергия, като същевременно повишат инфлацията в страната – ход, който ще възпре Федералния резерв по пътя към облекчаване на паричната политика в страната.