Украинският парламент одобри закупуването на двата реактора за АЕЦ “Белене”
С 261 гласа “За” и 39 “Против” украинският парламент одобри закупуването на двата руски реактора, предназначени за изграждане на АЕЦ “Белене”. Новината съобщиха депутатът Алексей Гончаренко.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Върховната рада на Украйна е подкрепила решение за покупката на руското оборудване, което трябваше да бъде използвано за АЕЦ “Белене”.
- Двата реактора ще бъдат използвани за изграждането на енергоблокове №3 и №4 в АЕЦ “Хмелницки“, като за модернизацията ще бъдат похарчени 1 млрд. долара.
- Съгласно решението на Украинската Рада “Енергоатом” ще купи два реактора ВВЭР-1000 руско производство, но няма право да започне процеса по изграждане или да сключва договори за извършването на дейности по локализирането, проектирането и изграждането на енергоблоковете.
- Цената на сделката се оценява на около 600 милиона евро. През юни 2024 г. украинският министър на енергетиката Херман Халушченко заяви, че финансирането на покупката ще се осъществи чрез външни заеми.
- Към момента сделката все още не е финализирана и предстои да се види дали ще бъде осъществена.
АКЦЕНТ
Решението на депутатите в украинския парламент следва призивите на президента Володимир Зеленски от миналата седмица, който настоя сделката да бъде одобрена след като над половината от производствения капацитет на АЕЦ “Хмелницки“ е бил повреден от руски ракети и дронове по време на войната.
КОНТРА
Използването на руско оборудване в украинската ядрена енергетика се счита за спорно и сделката предизвика противречиви реакции в Украйна заради продължаващата война с Русия. Според критици проектът няма да допринесе за енергийните доставки в краткосрочен план, а освен това може да повлияе на цените на електроенергията.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
През 2023 г. България и Украйна започнаха преговори за продажбата на два руски ядрени реактора, първоначално предназначени за недовършената АЕЦ “Белене”. Цената на сделката се оценява на около 600 милиона евро.
През януари тази година комисията по енергетика и жилищно-комунални услуги към парламента на Украйна подкрепи закон, който позволява на правителството и държавната енергийна компания “Енергоатом” да финализират преговорите, да подпишат договорите и да приемат оборудването.