ЕС иска налагане на временен таван върху цената на газа
Европейският съюз обмисля налагането на временен таван върху цената на газа, предават от Financial Times.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Европейската комисия обмисля въвеждането на таван върху цената на природния газ в рамките на обсъжданията на политическия документ за “чиста индустриална сделка“, който ще бъде представен следващия месец, съобщиха трима източници на Financial Times, запознати с преговорите.
- Стратегическият документ трябва да очертае начини за подкрепа на тежката промишленост в държавите в ЕС, тъй като предприятията се борят с множество предизвикателства, включително агресивните търговски мерки на президента на САЩ Доналд Тръмп, който въведе по-високи мита за внос на стоки от редица държави и заплашва да въведе такива и за Европа.
- Друго предизвикателство са амбициозните цели на самия блок за зелен преход.
- Според двама високопоставени служители на ЕС плановете включват и мерки за предотвратяване на вдигане на цените от търговците през лятото, когато европейските страни се запасяват с гориво преди зимния сезон.
- Европейската комисия не е коментирала.
АКЦЕНТ
Намерението на Брюксел идва на фона на рекордните цени на природния газ в сравнение с тези в САЩ. Тази седмица цените достигнаха двугодишен ръст, като цените са три или дори четири пъти по-високи от тези в САЩ. Това представлява значително затруднение за европейските компании, които се борят с високите разходи за енергия, отчасти заради по-ниските температури и липсата на вятър, която възпрепятства производството на енергия от възобновяеми източници.
КОНТРА
Разговорите около механизмите за ограничаване на цените, макар и все още на ранен етап, предизвикаха отпор от страна на индустриалните групи, които предупреждават да не се накърнява “доверието“ в европейския пазар. Сред противниците са Europex – асоциацията на европейските енергийни борси, и AFME – лобистката група за финансовите пазари, които във вторник изпратиха писмо до Европейската комисия с призив мярката да не бъде въведена.
ДОПИРАТЕЛНА
За пръв път Европейският съюз предложи въвеждането на таван върху цената на газа през 2022 г. в разгара на енергийната криза в блока, която последва постоянното ограничаване на доставките на газ от страна на Русия за европейските държави след пълномащабната инвазия в Украйна. Таванът така и не беше въведен, тъй като цените останаха под референтната стойност от 180 евро за мегаватчас.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Всяка намеса на газовия пазар може да попречи и на усилията на блока да предотврати тарифната офанзива на Тръмп, освен ако ЕС не купува повече втечнен природен газ от САЩ. Това е напълно възможен вариант, който вече се коментира в Брюксел. Все още не е ясно какъв точно ще бъде категоричният отговор на Европа на митата, които Доналд Тръмп въведе за вноса на редица стоки, сред които алуминий и стомана. Белият дом подготвя и въвеждането на реципрочни мита за държавите, които облагат американския внос. Част от спекулациите включват покупка на по-големи количества втечнен природен газ. Европа вече има опит с правенето на бизнес с администрацията на Тръмп. Това е втори мандат на републиканеца в Белия дом като през 2018 г. Тръмп и тогавашният изпълнителен директор на ЕС Жан-Клод Юнкер договориха сделка, която включваше желанието на ЕС да внася повече американски втечнен природен газ. Инвестициите в ЕС за диверсификация на енергийните доставки, особено след нахлуването на Русия в Украйна, могат да доведат до увеличаване на потоците на втечнен природен газ от САЩ, смятат служители на ЕС. Това обаче означава, че блокът вече е по-зависим от американския втечнен природен газ, за да задоволява енергийните си нужди.