Официално: ЕК преначертава финансовата си политика
Европейската комисия официално потвърди, че ще направи рязък завой във финансовата си политика, прекроявайки многогодишната си финансова рамка (МФР). Информацията бе съобщена първоначално от Financial Times, но сега има и официално потвърждение от Брюксел. ЕК започва обществени консултации като предложенията се очакват през юли.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Според публикуваната от Европейската комисия информация следващата многогодишна финансова рамка, която трябва да влезе в сила през 2028 г. и да действа в следващите седем години, ще представлява нов подход при разпределянето на средствата, което значително ще опрости и ускори процесите при одобряването на различни проекти.
- В рамките на опростения бюджет Комисията ще съгласува единен план за всяка страна с ключови реформи и инвестиции, включително регионални фондове и земеделски субсидии.
- Потвърждава се и информацията за създаване на три ключови фонда, които ще обединят над 50 разходни програми. Ще бъде създаден втори европейски фонд за конкурентоспособност, който ще стимулира инвестициите в ключови сектори и общи проекти, както и обновен фонд за външна политика, който ще бъде съобразен в по-голяма степен със стратегическите интереси на ЕС.
- МФР следва да включва и допълнителни гаранции за защита на върховенството на закона.
- Целта е да се осигури гъвкавост за справяне с нови предизвикателства.
АКЦЕНТ
Европейската комисия започва обществена консултация, с която приканва заинтересованите страни и гражданите да изразят мнението си относно бъдещия бюджет на ЕС и политиките, които той следва да подкрепя. Консултациите ще бъдат отворени през следващите 12 седмици. Комисията ще представи официалното си предложение за следващата многогодишна финансова рамка през юли 2025 г. с цел да осигури своевременно споразумение преди нейното изпълнение през януари 2028 г. Гражданска група ще събере 150 европейци, които ще обсъдят и отправят конкретни препоръки за следващия бюджет на ЕС. Той ще бъде придружен от онлайн платформа, която ще даде възможност на всеки да участва в дебата. Брюксел приветства участието на всички институции и органи на ЕС, както и на партньорите, които изпълняват бюджета на ЕС, в разсъжденията относно бъдещия бюджет на ЕС.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Следващата многогодишна финансова рамка ще даде възможност на блока да изгради обща визия за бъдещето. Той превръща общите ни приоритети в осезаеми действия, които имат значение за милиони граждани, бизнеси, региони и учени. Ето защо приканваме всички европейци да изразят мнението си чрез обществените консултации, гражданския панел или платформата за ангажираност. Това е покана да оформим един модерен, амбициозен и укрепен бюджет. Нашите предизвикателства са и общи цели: Заедно сме по-силни”, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
ДОПИРАТЕЛНА
Многогодишната финансова рамка (МФР) е седемгодишен финансов план, който определя максималните разходи и приоритетите на ЕС за този период. В рамките МФР ЕС приема годишни бюджети, например. Текущата МФР е на стойност 1.074 трилиона евро и беше приета през 2020 г. Заедно със специалния фонд за възстановяване “NextGenerationEU” (750 милиарда евро), общият пакет възлиза на 1.8 трилиона евро. Действието й изтича през 2027 г.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Очаква се МФР да постави още по-голям акцент върху дигитализацията, енергийната независимост и отбранителните способности на ЕС. МФР се предлага от Европейската комисия, но се обсъжда и приема от Европейския парламент и Съвета на ЕС. Всички 27 държави трябва да постигнат съгласие по него – процес, който отне повече от две години преговори за последната МФР. Всеки опит за увеличаване на общия бюджет вероятно ще срещне твърдата съпротива, най-вече от най-големите нетни вносители като Германия и Нидерландия.