Правителството започва анализ на дейността на държавните предприятия заради членството в ОИСР и еврозоната
Правителството започва анализ на дейността на държавните предприятия, става ясно от решение на Министерския съвет. Основната причина е процеса за присъединяване на България към еврозоната и ОИСР.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Под обхвата на анализа попадат създадените със специални закони предприятия на основание чл. 62, ал. 3 от Търговския закон. Това са държавни предприятия, които не са търговски дружества. Примери за такива предприятия са Национална компания “Железопътна инфраструктура” (НКЖИ), която управлява железопътната инфраструктура в страната, и Държавно предприятие “Ръководство на въздушното движение” (РВД), което отговаря за управлението на въздушния трафик в българското въздушно пространство.
- Тези предприятия изпълняват специфични функции от обществен интерес и обикновено са подчинени на съответните министерства или държавни агенции.
- Целта на възложения от Министерския съвет анализ е да се изясни характера на тяхната дейност – предимно търговска или предимно публични функции и политики.
- Въз основа на актуализирания анализ ще бъде изготвена нова програма за преобразуване на държавните предприятия, която ще бъде представена на Министерския съвет за приемане, предава БТА.
- Анализът е възложен предвид напредналия етап на България в процеса за присъединяване на България към еврозоната и ОИСР, както и изпълнението на поетите ангажименти по Националния план за възстановяване и устойчивост.
- Правителството прие позицията на България за присъединяване на страната към Декларация “Нови граници за социалната политика: Инвестиране в бъдещето“, която ще бъде приета на среща на ОИСР на 14 февруари в Париж. Присъединяването на България към документа ще демонстрира готовността на страната ни да стане член на ОИСР и да се ангажира с политиките на организацията.
- Одобрена е и националната позиция на България във връзка с предстоящ преглед за присъединяването на страната ни към седем правни инструмента от обхвата на Комитета по екологична политика на ОИСР. Позицията ни ще бъде представена на по време на сесия на Комитета по екологична политика на ОИСР в края на федруари.
ДОПИРАТЕЛНА
Министерският съвет одобри още националната позиция на страната ни във връзка с предстоящ преглед за присъединяването на България към седем правни инструмента от обхвата на Комитета по екологична политика на ОИСР през следващата седмица.
Одобрена е още позицията на страната ни за участие в предстоящото на 18 февруари заседание на Съвета на Европейския съюз по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН), където се очаква да бъде представен т.нар. “Компас на конкурентоспособността” на Европейската комисия – пътна карта, която определя стъпките за превръщането на Европа в хъб за създаването на нови технологии, услуги и чисти продукти, чиято цел е да насочва работата на ЕК в областта на конкурентоспособността.
В дневния ред на срещата е предвидено провеждането на политически дебат на прилагането на рамката за икономическо управление. Очаква се министрите да одобрят препоръка относно освобождаването от отговорност на ЕК във връзка с изпълнението на бюджета за 2023 г., заключения относно насоките за бюджета на ЕС за 2026 г., доклад по механизма за ранно предупреждение за 2025 г. съгласно европейския семестър, както и препоръка на Съвета на ЕС относно икономическата политика на еврозоната.
Одобрена е позицията на България за участие в неформална среща на министрите по европейските въпроси на държавите членки на ЕС, която ще се проведе на 17 и 18 февруари. Очаква се да започне обсъждането на новата многогодишна финансова рамка като България ще акцентира върху значението на Кохезионната и Общата селскостопанска политика.