Ръководство за стойностно инвестиране – как Уорън Бъфет натрупа своето богатство
Уорън Бъфет отдавна е привърженик на стойностното инвестиране – подход, който му е помогнал да натрупа лично богатство от около 150 милиарда долара.
Това е инвестиционен подход, който означава да погледнеш в дългосрочен план, да запазиш спокойствие и да избягваш рисково поведение – философии, които Бъфет е научил от икономиста Бенджамин Греъм чрез неговата книга от 1949 г. „Интелигентният инвеститор“.
Какво точно представлява стойностното инвестиране и как работи?
Какво е стойностно инвестиране? Краткият отговор е, че стойностното инвестиране се отнася до покупката на акции, които се търгуват под тяхната вътрешна стойност, според инвеститора Гай Спиър, самопризнал се „ученик“ на Бъфет.
„Това, което много хора биха нарекли стойностни акции, е нещо, което е евтино според някакъв обективен показател, като съотношението цена/книга или цена/печалба“, каза Спиър пред CNBC.
Съотношението цена/книга (P/B) под 1 може да означава, че една акция е подценена, тъй като показва, че ако активите на компанията бъдат продадени, те биха стрували повече от стойността на акциите й. От друга страна, ниското съотношение цена/печалба (P/E) – което измерва цената на акциите спрямо печалбата на акция – предполага, че цената на акцията е ниска в сравнение с печалбите на компанията.
Както и много други инвестиционни подходи, стойностното инвестиране е свързано с това да разбереш колко много може да струва една акция в бъдеще. Но стойностните инвеститори често използват и контрариански подход (действия, противоположни на масовото мнение или поведението на останалите инвеститори на пазара), насочвайки се към акции, които според тях пазарът е пренебрегнал.
Затова стойностните инвеститори трябва да бъдат „изключително рационални“, според Спиър.
Трябва да можеш да „контролираш собственото си поведение“, когато останалата част от пазара изглежда е подтикната от емоции или водена от краткосрочни цели, добави той.
Бъфет е предупреждавал за рисково поведение или за това да не се чувстваш „завистлив“, когато друг инвеститор постигне успех, като също така е посочил, че търси компании, които се „управляват от честни и компетентни хора“.
Държане на акции за „много, много дълго време“
Стойностните инвеститори целят да държат акции, докато не достигнат цена, която, според техните изчисления, отразява вътрешната им стойност – което може да отнеме години.
„Това, което има значение, е да купиш добър бизнес на разумна цена и след това да го забравиш за много, много дълго време“, каза Спиър. Бъфет е заявил, че идеалният му период на задържане е „завинаги“, въпреки че стойностните инвеститори обикновено продават акции, когато достигнат цената, на която смятат, че са стойностни.
Тази стратегия за дългосрочно държане означава, че стойностните инвеститори са по-малко притеснени от фактори, които влияят на пазара в краткосрочен план, като конфликти или политически събития. Бил Нигрен, стойностен инвеститор, който управлява фонда Oakmark Fund със стойност от 23 милиарда долара, например, заяви, че изборната победа на президента на САЩ Доналд Тръмп вероятно няма да повлияе на това какво ще купи Oakmark през това тримесечие.
Нигрен се фокусира върху фактори като това колко ще расте една индустрия, какви парични потоци има една компания и как ще ги използва през седемгодишен период.
„Това влияе на оценката на стойността на бизнеса много повече от опитите да се променят печалбите за следващите няколко години въз основа на това дали тарифите ще са по-високи или по-ниски или данъчните ставки ще са малко по-високи или по-ниски“, добави Нигрен в интервю за CNBC.
Примери за стойностни акции – и как се представят
MSCI World Value Index включва големи и средни компании от 23 държави. Най-големите му позиции са в сектори като финанси – например JPMorgan и Bank of America – и здравеопазване, като Johnson & Johnson и фармацевтичната компания AbbVie. Втората най-голяма позиция на индекса е Berkshire Hathaway, холдинговата компания на Уорън Бъфет.
Но MSCI World Value Index е изостанал в представянето си спрямо целия пазар през последното десетилетие. За 10-годишния период до 31 януари 2025 г. MSCI World Value Index отчита годишен доход от 8.26%, докато технологично ориентираният MSCI World Growth Index е постигнал доходност от 13.56% през същия период.
Сем Зиф, главен инвестиционен директор на инвестиционната фирма за стойностно инвестиране Oldfield Partners, посочи два примера за акции, които илюстрират стратегията за стойностно инвестиране през последните 20 години.
Първият е застрахователната компания Chubb. Зиф заяви, че компанията е генерирала „несравнимо“ комбинирано средно съотношение, което измерва съотношението между премиите, събрани от застрахователя, и сумата, изплатена за искове. За третото тримесечие застрахователят е отчел комбинирано съотношение от 87.7%. Стойност под 100% е знак за рентабилност.
Някои застрахователи „гонят парите, които получават от премиите, и се притесняват за последствията по-късно“, но Chubb има дългосрочен фокус, каза Зиф.
Вторият пример, който Зиф посочи, е шведската банка Handelsbanken, която според него е „консервативно управлявана“ и има дългосрочен подход. Тя има „атрактивна“ оценка, каза Зиф, търгуваща се с по-ниско съотношение цена/печалба (P/E) от банки като Wells Fargo и Bank of America, докато дивидентната й доходност надвишава 10%.
Стойностно инвестиране в САЩ и извън тях
Ако се интересувате от стойностно инвестиране, може да искате да погледнете извън САЩ, които изглеждат „скъпи“ към началото на 2025 г., според Morningstar.
Филип Стрейл, ръководител на капиталовите пазари и разпределение на активи за Северна Америка в Morningstar, подчерта възможности в акциите на британски строители на жилища, които според него могат да нараснат с 50%, и в европейските автомобилни компании, където има „огромни отстъпки“.
Повечето от инвестициите на Бъфет чрез Berkshire Hathaway са в американски компании, като Apple, American Express и Bank of America, които са водещи позиции в портфейла му.
Но Berkshire притежава и значителни дялове в компании извън САЩ, като японски търговски къщи Itochu, Mitsubishi, Mitsui и Sumitomo и Marubeni, които заедно струват над 20 милиарда долара. В писмото си до акционерите за 2023 г. Бъфет заяви, че харесва тези компании, защото задържат кеш, за да „развиват своите бизнеси“ и защото тяхното управление е „много по-малко агресивно относно собственото си възнаграждение в сравнение с типичните практики в САЩ“.
Междувременно около 56% от фонда Aquamarine Fund, управляван от Спиър, който има стойност от 337 милиона долара, е инвестирано в американски акции, включително Mastercard, American Express и, разбира се, Berkshire Hathaway. Но фондът също така притежава глобални акции, включително Indian Energy Exchange и китайския автомобилен производител BYD.
Стойностни срещу растежни акции
Растежните акции обикновено са тези, за които инвеститорите смятат, че ще растат по-бързо от останалата част от пазара в краткосрочен план.
Големите технологични компании са сред най-известните растежни акции, като Apple, Nvidia и Microsoft съставляват трите водещи позиции на MSCI World Growth Index. Годишната възвръщаемост на индекса от 13.56% през десетте години до 31 януари 2025 г. показва, че той е надминал MSCI World Value Index с повече от 5 процентни пункта.
Въпреки това, през последните 50 години стойностните акции леко са надминали растежните, като MSCI World Value Index е изпреварил MSCI World Growth Index с около 1 процентен пункт.
Все пак, разликата между стойностните и растежните акции не винаги е ясна.
Нигрен заяви, че има „общо впечатление, че стойностното инвестиране е противоположно на растежното“, но идеята, че растежните инвеститори купуват „наистина добри“ компании, а „стойностните мениджъри купуват остатъците“, е мит.
„Най-голямото различие е, че стойностните мениджъри са готови да купят почти всичко, ако цената е правилна“, добави Нигрен. „Това включва компании, които трудно бихте нарекли средни бизнеси. Ние притежаваме General Motors на цена пет пъти по-висока от печалбата. Ние притежаваме Citigroup на цена, която е шест пъти по-висока от тази, която очакваме да получат след една година“, каза той.
Пазарът оценява тези компании с много по-голяма отстъпка, отколкото неговата фирма смята за оправдано, добави Нигрен.
От друга страна, Oakmark притежава акции в Alphabet и Salesforce, които често се считат за растежни акции. Те са „над средното ниво на компаниите, но ние смятаме, че са оценени като средни бизнеси“, каза Нигрен.
Рискове и недостатъци на стойностното инвестиране
Стойностното инвестиране не е за всеки, според Нигрен. Трябва да имате личност, която съвпада с принципите на тази стратегия, каза той, „защото е толкова трудно да поддържате вярата си в нещо, когато пазарът отнема по-дълго време, за да приеме вашата гледна точка“.
Неговият съвет е да разгледате вашите навици за пазаруване като цяло. „Ако личността ви е такава, че сте щастливи да платите пълната цена за Chanel, може би стойностното инвестиране не е съвместимо с вашата личност“, добави той.
Съветът на Спиър е да се внимава за „капана на стойността“. Има много акции, които изглеждат евтини, каза той, но може да има скрита причина за това.
Фондът Aquamarine притежава акции в Seritage, инвестиционен тръст за недвижими имоти (REIT), който беше отделен от търговеца Sears през 2015 г. Спиър каза, че е купил акцията, защото е смятал, че недвижимите имоти са „много ценни“, но покачващите се лихвени проценти и популярността на онлайн пазаруването означават, че инвестицията му е „опустошена“.
„Така че ето една акция, която изглеждаше евтина за мен, и тя стана още по-евтина“, каза Спиър.
Има също така „много“ хора, които инвестират по този начин, добави той, което води до повече конкуренция на пазара.
Възможности за стойностни инвестиции
В поглед към бъдещето, Спиър харесва индийската кредитна рейтингова фирма Care Ratings заради потенциала ѝ да конкурира американски компании като Moody’s през следващите 5 до 20 години.
„Интересно ми е да разгледам начини, по които финансовата система и глобалната икономика ще бъдат преустроени и пренастроени, когато например най-голямата англоговоряща икономика не е Съединените щати, а всъщност Индия“, каза той.
За Нигрен най-добрите възможности винаги са тези, които са игнорирани от останалата част от пазара, като „добри възможности“ в традиционни компании за нефт и газ и автомобилната индустрия.
„Грешно е да се смята, че светът скоро ще спре да разчита на изкопаеми горива“, каза Нигрен. „Компаниите са оценени толкова евтино, че ако това отнеме няколко десетилетия, акциите все още могат да бъдат добри инвестиции“, добави той.
По същия начин, той вижда надуването на пазара относно електрическите превозни средства като преувеличено. Електрическите превозни средства „просто не са практични“ за дълги разстояния, каза Нигрен, като посочи General Motors като „много привлекателна“ алтернатива.
Финансовите фирми съставляват около 38% от Oakmark Fund на Нигрен, включително Wells Fargo, платежната компания Fiserv и инвестиционната фирма Charles Schwab.
Секторът сега се управлява много по-добре, отколкото по време на финансовата криза през 2008-2009 г., каза той, като добави, че инвеститорите „все още са травмирани“ от тази криза.
Банките „гледат на растежа на база на акция, така че когато генерират много капитал, вместо да се опитват да растат, те го връщат на акционерите“, каза той.
Междувременно, Зиф сподели, че Oldfield Partners е основно насочен към възможности за стойностни инвестиции извън САЩ. Той посочи пивоварната компания Heineken като „най-добрата в класа“ марка бира и европейската стоманодобивна компания Arcelor Mittal като „търгуваща на изключителна отстъпка“.