OpenAI и Илън Мъск влизат в нова битка
След като Сам Олтман поряза офертата на милиардера Илън Мъск за придобиването на OpenAI, двамата предприемачи се сблъскаха на друго поле – това на езиковите модели. Създателят на ChatGPT OpenAI представи пътна карта за пускане на следващите си модели, докато собственикът на xAI даде заявка, че новият модел на чатбота Grok е много по-мощен и способен от всичко, което технологичния свят е виждал до момента.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Олтман описа подробно плановете за AI моделите на компанията GPT-4.5 и GPT-5 в пътна карта, публикувана в профила на предприемача в социалната мрежа X в сряда.
- Предстои компанията да пусне моделът GPT-4.5 с кодово име Orion за вътрешно ползване, а в бъдеще целта на OpenAI е да обедини GPT и o-сериите в една обща система, която да е много по-интуитивна.
- o3 ще спре да се предлага като самостоятелен модел.
- Предстои потребителите на безплатната версия на ChatGPT да получат неограничен достъп до стандартната версия на GPT-5. Потребителите с абонамент Plus ще могат да използват по-нова версия на GPT-5, а абонатите с абонамент Pro ще могат да използват GPT-5 на още по-високо ниво.
ДОПИРАТЕЛНА
Пътната карта на OpenAI се появи почти едновременно със заявката на милиардера Илън Мъск, според която разработвания от xAI чатбот Grok 3 е много по-мощен и способен от съществуващите на пазара модели. Очаква се компанията да го пусне на пазара до 2-3 седмици. “Grok 3 има много развити способности за разсъждение, така че в тестовете, които направихме досега, Grok 3 превъзхожда всичко, което е пуснато и за което знаем, така че това е добър знак“, посочва Мъск във видео обръщение на срещата на върха на правителствата в Дубай.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Преди два дни Илън Мъск поиска да купи OpenAI за близо 100 млрд. долара. Консорциум, ръководен от Илън Мъск, включва xAI, Baron Capital Group, Emanuel Capital и други компании, които са предложили 97.4 млрд. долара за закупуване на неправителствената организация, която контролира създателят на ChaTGPT. Това е поредният удар в битката на милиардера да блокира преминаването на стартъпа за изкуствен интелект към компания, генерираща печалба. OpenAI отхвърли предложението като го определи като опит на Мъск да “забави компанията”.
През август миналата година Мъск заведе дело срещу бившия си партньор Сам Олтман, твърдейки, че компанията му е нарушила клаузите на договора, като е поставила печалбата пред общественото благо в стремежа си да развие изкуствения интелект. През ноември той поиска от окръжен съдия в САЩ да наложи предварителна забрана, блокираща трансформацията на OpenAI. В делото на Мъск срещу OpenAI и Олтман се казва, че основателите първоначално са се свързали с него за финансиране на неправителствена организация, фокусирана върху разработването на AI в полза на човечеството, но сега тя е фокусирана върху правенето на пари.