Кои сектори в Европа ще бъдат най-тежко ударени от митата на Тръмп?
502 млрд. долара. Това е размерът на европейския износ за САЩ през 2023 г. по данни на “Евростат”. Бюро за преброяване на населението на САЩ изчислява, че през 2024 г. този износ е нараснал до близо 606 млрд. долара. Какво ще се случи с този износ и кои ще бъдат най-засегнатите сектори в Европа от евентуални мита за внос на стоки в САЩ, ако Доналд Тръмп продължи курса си на по-остра търговска политика?

Ако заплахите за мита на президента на САЩ Доналд Тръмп се материализират, приходите в Европа са изправени пред значителни предизвикателства. Потенциалните мита биха могли да намалят приходите на Stoxx Europe 600 с 3-7%, сочат данни на Bloomberg Intelligence. Най-голям риск съществува в отраслите здравеопазване, промишленост и потребителски стоки, които се очаква да съставляват повече от половината от ръста на печалбите на индекса през тази година. Фармацевтичните компании са особено уязвими, според стратезите на BI Лоран Дуйе и Кайди Менг, като през 2024 г. Novo Nordisk A/S генерира 58% от приходите си в САЩ, докато за Sanofi SA те са почти 50%. Сериозно засегнати ще бъдат и автомобилната и полупроводниковата индустрия. На производителите на автомобили се падат 10% от европейския износ за САЩ, а страната е ключов пазар за луксозни стоки.
И докато заплахата от налагане на реципрочни мита за внос от държави, които облагат американския внос, засега губи лека инерция заради анализът, който екипът на Доналд Тръмп трябва да приключи до 1 април, пред Европа все още има предизвикателства. Особено предвид митата върху вноса на стомана и алуминий и митата за внос от Канада и Мексико.Новите 25% мита на Тръмп върху мексиканския и канадския внос, които ще влязат в сила от 6 март, биха могли да отнемат 6 млрд. евро (6,3 млрд. долара) от оперативната печалба на Stellantis NV, Volkswagen AG, BMW AG и Mercedes-Benz Group AG, сочат данни на BI. Около 65% от автомобилите със собствена марка, които Volkswagen продава в САЩ, се произвеждат в Мексико. Това означава, че компанията ще трябва да увеличи капацитета си в САЩ или да напусне изцяло пазара, посочват анализатори от Stifel.
Глобалните вериги за доставки поставят промишлените предприятия в неизгодно положение при ескалация на търговското напрежение. Допълнителна болка може да бъде причинена от потенциални мита върху европейския износ на машини и оборудване.
Сред 20-те най-изнасяни европейски стоки през 2023 г. 12 принадлежат към тези три силно изложени на риск сектора. Сред 20-те най-изнасяни европейски стоки през 2023 г. 12 принадлежат към тези три силно изложени на риск сектора. Тарифа от 10 до 20% върху фармацевтични продукти, автомобили, машини и алкохолни напитки, би намалила около 1.1-2.1 % от продажбите и 3.3-6.6 % от оперативните печалби на европейските компании, показва проучване на BI.
Производителите на автомобили от премиум сегмента са в по-изгодна позиция и са по-устойчиви, тъй като при те имат възможност да поемат допълнителните разходи чрез корекции на цените, тъй като тяхната клиентска база обикновено е по-склонна да приеме увеличение на цените, пише в бележка анализаторът на Scope Ratings Еухенио Пилиего.
Европа вече има опит с правенето на бизнес с администрацията на Тръмп. Това е втори мандат на републиканеца в Белия дом като през 2018 г. Тръмп и тогавашният изпълнителен директор на ЕС Жан-Клод Юнкер договориха сделка, която включваше желанието на ЕС да внася повече американски втечнен природен газ. Това предотврати налагането на нови мита върху стоки от ЕС. Опитът от 2018 г. означава още че някои големи промишлени предприятия са по-добре подготвени да смекчат въздействието чрез локализиране на веригата на доставки, каза Карен Убелхарт, анализатор от BI.
Търговската война се отрази тежко на акциите през 2018 г. и отново създава риск за перспективите през 2025 г., коментират Джина Мартин Адамс и Джилиан Уолф от BI. Печалбата на акция на компаниите от индекса S&P 500 ще намалее с 2% до 3%, ако бъдат наложени всички предлагани мита, съобщиха стратези на Goldman Sachs Group. Или ще намалеят маржовете на печалбите, ако компаниите поемат разходите, или техните продажби ще спаднат, ако те прехвърлят разходите на клиентите си, казва Дейвид Костин, главен стратег за капиталовите пазари в САЩ в Goldman.