МСП в България – най-много и с най-големи проблеми
Бизнес средата в България се влошава през последните години и все още не е достатъчно благоприятна за развитието на малките и средните предприятия. Основните предизвикателства продължават да са свързани с недостиг на квалифицирана работна ръка и достъп до финансиране за иновации, показва доклад на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия.

СРЕДАТА
МСП са от съществено значение за българската икономика с дял от 98.80% от общия брой на предприятията през 2023 г. Общият брой на отчетените предприятия в България по данни на НСИ е 468 366. От тях малките и средните предприятия са 467 428, разпределени както следва: 437 442 бр. са микро предприятия, 25 235 бр. – малки, 4751 бр. – средни. Големите предприятия са 938 бр.
Данните показват, че българската икономика следва европейската тенденция малките и средните предприятия да са най-многобройни сред всички стопански субекти, да имат най-голямо значение за осигурява на заетост и да произвеждат значителна част от БВП.
Развитието на МСП е от решаващо значение общото икономическо представяне на България, като осигуряват значителен дял от заетостта в в частния сектор – 74.02% от всички заети в икономиката.
В България МСП допринасят за 74,02% от общата заетост и за 65,3% от добавената стойност в икономиката. 50% от общия износ на страната се извършва от МСП, които представляват 98% от всички фирми-износители в България. Те имат голямо значение за растежа и конкурентоспособността на европейската и българската икономика.
Оборотът на бизнеса е показател с изключително голямо значение за икономиката на страната. Той отразява общата икономическа активност, пазарната динамика и капацитета на предприятията да генерират приходи. Оборотът на МСП е в размер на над 288 млрд. лв., а на големите над 205 млрд. лв. Делът на МСП в оборота на нефинансовите предприятия в страната е 58.40 %.
ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВАТА
Основните причини за влошаването на бизнес средата у нас са политическата нестабилност и дълго отлаганите реформи в образованието, в здравеопазването, в секторите държавно управление, сигурност и отбрана и др. Сериозни проблеми за развитието на бизнеса продължават да бъдат несигурната икономическа среда, недостигът на работна сила и засилващата се конкуренция. Съществуват проблеми и с регулаторната среда, бюрокрацията, административните пречки, корупцията и др.
Основните проблеми пред малките и средните предприятия са липсата на квалифицирана работна ръка и недостигът на финансови средства за въвеждане на иновации, става ясно от проучването на изпълнителната агенция.
Декларираният от МСП финансов успех за 2023 г. е сравнително нисък, което силно ограничава възможността им за самофинансиране. Само 9,9 % от предприятията са постигнали голяма печалба, докато 11% са имали загуба.
Липсата на достатъчно финансови средства е основен проблем за МСП у нас. Докладът на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия показва, че достъпът на МСП до традиционните банкови инструменти е труден, а липсата на опит и квалифициран персонал затруднява кандидатстването им за финансиране по международни програми. Като цяло, те продължават в малка степен да използват външно финансиране и разчитат предимно на вътрешни източници – печалба, начален капитал, продажба на дялове.
Представителите на МСП изразяват ясно разбирането си за необходимостта от влагане на нови инвестиции и извършване на иновации, като важни условия за постигане на конкурентоспособност и устойчив растеж на бизнеса им. От анкетираните през април 2024 г. 23.3% посочват, че техните предприятия имат желание да инвестират над 500 лв. през следващите 3 години, а 34.4% – от 150 до 500 хил. лв. Тези инвестиционни намерения обаче могат да бъдат реализирани при наличие на финансови възможности, а те не са достатъчни – 74% от запитаните могат да осигурят само между 10% и 30% от необходимите финансови средства.
Недостигът на финансови средства е сложил отпечатък и върху иновационната активност на МСП през последната година. Тя не е била висока, а значителна част от иновациите са били малки и на ниска стойност. Без външно финансиране, както за инвестиционната и иновационната си дейност, така и за текущата си дейност, МСП не биха били в състояние да постигнат висока конкурентоспособност и да се развиват.
Иновациите всъщност са фокус – МСП са по-голямата част от предприятията в страната и тяхната иновационна активност в значителна степен определя общото иновационно представяне на страната ни, а следователно и темповете на нейното развитие. За съжаление иновационната дейност на МСП все още не е на задоволително ниво, а голямата част от тях не използват достатъчно възможностите на модерните, високопроизводителни технологии, констатира обаче докладът.
Точна оценка за състоянието на иновационната среда и равнището на иновационната дейност у нас дава класацията на Global Innovation Index, като през 2024 г. България се класира на 38 място от 133 икономики в света. Страната ни е на значително по-ниско равнище от средното ниво за Европейския съюз и е на 24 място сред 39-те страни от Европа. За да се подобри иновационният капацитет на страната е необходимо да се увеличат инвестициите в научноизследователска дейност, да се стимулира сътрудничеството между академичните среди и бизнеса и да се създаде подкрепяща регулаторна и финансово стимулираща среда.