Приключи съдебната битка за един от най-известните диаманти – Idol’s Eye
Правната битка между двете страни на катарското кралско семейство за собствеността на един от най-известните диаманти в света, Idol’s Eye, приключи в Лондон в четвъртък, когато съдия постанови, че 70-каратовият скъпоценен камък ще остане в семейството на бившия катарски министър на културата.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Миналата година шейх Хамад бин Абдула ал Тани, колекционер на произведения на изкуството в Лондон, заяви, че има право да закупи камъка от Elanus – компания, собственост на семейната фондация на бившия министър на културата и на неговия братовчед, покойния шейх Сауд бин Мохамед бин Али ал Тани.
- Шейх Хамад твърди, че предложението за продажба на скъпоценния камък му е било отправено от сина на шейх Сауд през 2020 г., и поиска от съда да потвърди правото му да купи Idol’s Eye чрез неговата инвестиционна компания Qipco.
- Мохамед Али ал Тани от страна на семейството обаче твърди, че продажбата никога не е била сериозно обмисляна и съдията в четвъртък заяви, че Еланус не може да бъде принуден да продаде скъпоценния камък.
- Саад Хосейн, адвокатът, представляващ Еланус, заяви, че Idol’s Eye се е съхранявал в личния сейф на шейх Сауд в дома му в Лондон и го нарече „един от най-значимите експонати в колекцията му и един от експонатите, с които той се гордееше най-много“.
ГОЛЯМО ЧИСЛО
27 милиона долара. Толкова струва Idol’s Eye днес по оценка на експерт по диамантите на Elanus, съобщи Ройтерс.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Idol’s Eye, смятан за най-големия син диамант в света, има богата история, която включва притежание на персийски принц и няколко десетилетия в ръцете на американски колекционери и бижутери, преди да попадне в Лондон. Той се нарежда до диаманта Hope, Taylor-Burton и Great Star of Africa като един от най-известните в света, а историята му датира от началото на XVII в., когато се твърди, че е открит в района на Голконда в Индия. Смята се, че камъкът за първи път е бил собственост на персийския принц Рахаб, за когото се говори, че го е изгубил, когато Източноиндийската компания го конфискувала, за да плати дълговете си. След това Idol’s Eye е изчезнал за стотици години, преди да бъде забелязан за пореден път, когато е продаден на търг от Christie’s в Лондон през 1865 г. на Абдул Хамид II, „Великия хан“, султан на Османската империя, а след това е продадено на испански благородник. След Втората световна война американският бижутер Хари Уинстън, все още известен като „бижутерът на звездите“, купува камъка и го поставя като висулка на огърлица, която съдържа десетки други диаманти, като общото тегло на изделието достига над 100 карата. След това камъкът е продаден на няколко други американци, преди да бъде купен от шейх Сауд за около 7 млн. паунда (8.78 млн. долара) през 2004 г.
ИЗНЕНАДВАЩ ФАКТ
Носят се слухове, че камъкът е бил пазен от османския султан като око на таен идол в храма в Бенгази, но тази теория никога не е била доказана.