Световната консумация на електричество ще расте годишно с повече от цялото потребление на Япония
Световното търсене на електричество ще се увеличава с 4% годишно до края на 2027 г. –повече от общото потребление на Япония. По-широкото навлизане на енергийните източници с ниски емисии би трябвало да помогне за компенсирането на тази тенденция, се казва в доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ), цитиран от Ройтерс.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Очаква се нововъзникващите и развиващите се икономики да формират 85% от световният ръст на търсенето, като на Китай ще се дължи повече от половината от ръста с увеличение от 6% на годишна база до края на 2027 г.
- Търсенето на електроенергия в Китай расте по-бързо от икономиката му от 2020 г. насам, стимулирано от гладния за енергия промишлен сектор и бързото разрастване на енергоемкото производство на соларни панели, батерии, електрически превозни средства и свързани с тях материали, се казва в доклада на МАЕ.
- Очаква се и Индия да има основен принос, формирайки 10% от глобалния ръст в резултат на стабилната икономическа активност и бързо увеличаващата се климатизация.
- Някои развити икономики като САЩ ще отчетат обрат в досегашния застой на търсенето, тъй като електрификацията расте бързо в сектори като транспорт, отопление и центрове за данни.
- Очакванията за Европейския съюз (ЕС) са коригирани надолу спрямо прогнозата на МАЕ от юли заради по-слабите макроикономически перспективи, като се понижават с 1 процентен пункт до ръст от 1.6% през 2025 г.
- Не се очаква блокът да се възстанови до нивото на търсене от 2021 г. поне до 2027 г. въпреки ръста през 2024 г. след две години на мудно търсене, се казва в доклада.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Енергийните източници с ниски емисии, като възобновяемите енергийни източници и ядрената енергетика се очаква да бъдат в състояние да отговорят на тенденциите за нарастване на световното търсене, тъй като те продължават да изместват дела на въглищата в енергийния микс.
Очаква се през 2027 г. слънчевата енергия да бъде вторият по големина източник с ниски емисии след водната енергия, а възобновяемите енергийни източници като цяло да засенчат производството на енергия от въглища през 2025 г., тъй като делът на замърсяващия ресурс ще спадне под 33% за първи път от 100 години, заключават от МАЕ.