Историята на успеха на Sameday и Easybox
Направил един успешен екзит в куриерския бизнес, изпълнителният директор на Sameday България Радослав Крумов започва нова игра с изграждането на най-голямата мрежа от автомати Easybox за безконтактно получаване на пратки в страната
Мотивационният билборд „Рицари на Черния петък“ се набива на очи още при входа в логистичната база на куриерската компания Sameday в Казичене, където мощни съоръжения обработват по 8000 пратки на час. В периоди на свръхнатоварване послания като „Заедно ще преодолеем всички трудности около Черния петък“ се очаква да създадат усещане за единство и съпричастност сред екипа.
Близо 150 работници цяла нощ шетат покрай модерните сортировъчни линии. Сутрин всичко в халето е тихо и спокойно. Натоварени, пратките пътуват към 1600 точки за доставка в 171 населени места в страната, включително 950 автоматични шкафчета Easybox и 600 партньорски обекта. Тази внушителна мрежа е изградена само за две години и половина, откакто румънската компания е в България.
Черният петък винаги е критичен период за куриерските компании заради натиска на удвоения брой поръчки, бълвани от електронната търговия. „Категорично не успяваме да се справим с натоварването“, коментира Радослав Крумов, изпълнителен директор на Sameday България. Той има уменията да се включи във всяка операция, ако се наложи, също и обяснение за несправянето: „Това е като да имаш ресторант за 30 души, а да дойдат 70. Няма как всички да бъдат обслужени навреме. Такива ударни натоварвания чупят всички процеси“.
Sameday има най-голямата мрежа от автомати Easybox за безконтактно получаване на пратки в страната и региона, което е голямо предимство. Един куриер зарежда 50 пакета в локър за 5 минути, вместо да отиде до 50 адреса. Проблемите са при доставките до адрес, обяснява Крумов: „Ако ме питате, доставката до адрес трябва да стане премиум услуга с висока такса, за да може да бъдем достатъчно ефективни, и тези, които работят – достатъчно мотивирани да гонят някого по улиците да му доставят пратка.“
Съвсем разбираемо компанията е фокусирана в развитието на доставките извън дома, което е заложено в генезиса. Когато двамата будни предприемачи Лучиан Балтару и Октавиан Бадеску създават Sameday през 2007 г., те обслужват пратки в Букурещ в същия ден с мрежа извън дома. След поредица от придобивания, започнали през 2017 г., сега Sameday е в портфолиото на глобалната инвестиционна група Prosus, с участието на южноафриканската мултинационална компания Naspers и листвана на фондовата борса в Амстердам. „Оборотът є е деветцифрено число в местната валута (румънски леи)“, казва Крумов.
Внедряването на локъри е една от най-значимите иновации в куриерските услуги, а Sameday прави това успешно в три държави – Румъния, Унгария и България. Автоматичните станции се отключват с баркод и позволяват на клиентите да вземат своите поръчки по всяко време, без да се налага да чакат куриер или на опашка пред офис. Става въпрос за удобство, сигурност, гъвкавост и по-малък въглероден отпечатък. За куриерските компании означава намаляване на разходите, повишена ефективност, бързо разширяване на мрежата. Моделът не е нещо ново за света. „Не знам откъде идва, но мога да кажа къде се развива най-много – в Полша и балтийските републики, където 90% от пратките се доставят извън дома“, обяснява Радослав Крумов.
Макар на мениджърска позиция, Крумов си остава изявен предприемач със свободен дух и визия. Той е от пионерите на куриерските услуги в България. Инженер по образование и икономист с опит в индустриален и финансов мениджмънт, Крумов е обсебен от мисълта да прави нещата да работят: „Това ми доставя удоволствие“.
Във времето, в което основателите на Sameday набират скорост в Румъния, той успешно управлява своята куриерска компания „Рапидо експрес“. Развива я до третия по големина куриерски оператор в страната с над 22 млн. лв. приходи през 2018 г., преди да бъде придобита от Speedy. „Създадохме Rapido през 2001 г. с моя приятелка на шега в една стая. Взехме един мотопед под наем да разнасяме по пощенските кутии рекламните брошури на търговските вериги от типа „направи си сам“.
Развитието на интернет търговията той използва като трамплин. Докато другите куриери обслужват B2B сектора, в Rapido пишат софтуер за управление на куриерската дейност. „Онлайн магазините прегърнаха софтуера и ние започнахме да растем с много бързи темпове“, разказва Крумов.
Като приоритет той извежда иновациите в полза на клиентите и качеството на обслужването, което му носи успех. Както и визията, с която „отваря вратите“ за доставка на пратки от България към чужбина. После Крумов получава предложение от Speedy, на което „нямаше как да се откаже“.
След придобиването операциите в „Рапидо експрес“ следва да бъдат закрити, без да се губи бизнес, и той остава в Speedy за три години. Запазва екипа си, който върви с него навсякъде. Също така изпълнява функцията на търговски директор на Speedy. Отговаря за продажбите и клиентското обслужване. По дейностите с операциите експертите на Speedy „могат и знаят всичко“, но по отношение на клиентско обслужване има много какво да даде и той го прави с дългосрочна визия.
Когато идва време да се раздели със Speedy, Крумов поема ангажимент да не приема друга работа в продължение на една година – нормална практика при експерти от висок ранг. В свободното време се занимава с лични инвестиции в „неща, които го предизвикват да опитва и да види дали ще се получат“. Интересите му са разнообразни – от хотелиерство, ресторантьорство до строителство.
В началото на 2023 г. от Sameday се свързват с него с предложение да се захване с развитието на компанията в България: „Потърсиха ме да поговорим и се опитаха много да ме впечатлят с огромните модерни съоръжения за сортиране на пратки в румънските бази“. Виждал е подобни линии в Германия, защото „Рапидо експрес“ в един момент става част от мрежата на DHL. Впечатлява го друго с много по-висока стойност за него – голямата компания е съхранила предприемаческия дух, което вероятно се дължи на Лучиан Балтару, който остава в компанията като главен изпълнителен директор.
Има и още една съществена причина да се ангажира с този проект – вярва в бъдещето на доставките извън дома (out-of-home). Вижда, че традиционните методи започват да срещат сериозни затруднения, особено при „силно растящ пазар“ през 2022 г., когато Sameday влиза в България. Електронната търговия бележи невиждани нива в пандемията. Българските електронни търговци пробиват на пазарите в Централна и Източна Европа и търсят сигурни доставчици. Чуждите навлизат в България чрез маркетплейс платформите или със собствени инвестиции. Китайските маркетплейси също заемат позиции в региона с много по-бързи доставки.
В тази динамична среда Sameday се бори за място с двата големи играча в страната. Доставките на електронната търговия са поделени между „Еконт експрес“ и Speedy, които са в постоянна конкуренция да предлагат по-добри и по-изгодни услуги за клиентите си.
Sameday няма проблем да демонстрира своята мощ като регионален играч в Румъния и Унгария, но също така трябва да признае, че и другите компании имат свои предимства. Куриерските услуги в България са „изключително добре развити в IT отношение в сравнение с всички останали в региона и в Европа“.
Съществуват също така обективни и структурни причини куриерският бизнес да се промени драстично. Демографската криза засяга не само България, а и цяла Европа. Населението намалява, а конкуренцията за мотивирани и компетентни работници води до значителна инфлация на заплатите, което от своя страна увеличава разходите за труд и води до повишаване на цените. Въпреки това силната конкуренция натиска цените надолу.
Един от начините Sameday да се справи с предизвикателствата е чрез увеличаване на ефективността на сортировъчните центрове и оптимизация на логистиката, „но и това има своите граници“.
С локърите обаче може да се постигне значителна ефективност, като се минимализира нуждата от човешка намеса в операциите. На практика става въпрос за услуга с добавена стойност за крайния потребител, който „избира с кого да изпраща“. „В тази ситуация каквото и да направим, колкото и грешки да допуснем по пътя на развитието, ние сме предопределени за успех. Няма как да загубим“, уверено заявява Радослав Крумов.
За две години и половина българското дружество „Деливъри солюшън“ инвестира над 20 млн. лева в развитие. Изгражда логистична мрежа с национално покритие. Работи с партньори. В компанията ги наричат агенти, а те са франчайзери. Целта е да се достигнат 1000 точки за доставки извън дома до кампанията „Черен петък“ през 2023 г. Разработва се конкретен план къде точно трябва да бъдат поставени локърите, за да покрие предвижданията на най-големия клиент – еМАG. Sameday и еМАG са в активите на групата Prosus, както и Fashion Days. Няма хаотични движения. „Нашият софтуер предоставя точни данни къде трябва да разположим мрежата – обяснява Крумов. – Разполагаме с подробна информация за различните населени места, включително броя на жителите, честотата на покупките, финансовите възможности и обичайните маршрути на клиентите.“
Разширяването на мрежата от автомати цели да поеме нуждите на 1500 онлайн магазина в страната, сред които са и едни от най-големите онлайн търговци. Приходите за 2024 г. нарастват над 30 млн. лв.
Локърите вършат своята работа, но имат няколко недостатъка – ограничено количество клетки – 54, и малки шкафчета, които не побират по-големи пратки. Следователно трябва да се намери алтернативен начин големите пратки да достигат до крайните получатели извън домовете им, без да се отварят офиси, защото не в това е играта.
В Sameday се заемат с изграждането на партньорска мрежа – shop in shop в 130 аптеки „Марешки“ и в над 60 офиса на компании за бързи кредити CashCredit и FastPay. Удобството за клиентите е гарантирано. Те получават пратките, както при локърите, като сканират QR код, с тази разлика, че служител подава пакета. Няма излишни подписи, нито бумаги.
Моделът работи, тъй като интересът между двете страни е взаимен. Sameday намира решение за проблема с големите пакети и малките населени места, където не е изгодно да монтира автоматична станция, а партньорите увеличават човекопотока през техните обекти. „Цeлият пaзap на куриерски услуги въpви към подобен тип пapтньopcтвa. Печели клиeнтът, който пoлyчава бъpзинa и yдoбcтвo“, коментира Крумов.
Голямото събитие в разрастването на партньорската мрежа всъщност е договорът на Sameday с „Бългapcки пoщи“. Държавната компания притежава нaй-гoлямaтa cтpyктypa за пощенски услуги в страната, включително и в най-отдалечените места, което всъщност е непокрита за частния сектор територия. Идеята идва от началника на отдела за експанзия Бисер Пачев. „Какво ще кажеш за една еретична идея“, се обръща той към Радослав Крумов. „Харесвам еретици“, отвръща той и решават да действат. В неговите представи „Български пощи“ имат достатъчно голяма структура, която може да стане още по-голяма сравнително лесно, след като придобият ноу-хау за подобен бизнес: „Някой ден и пощите може да започнат да предлагат модерна услуга“.
В Sameday се стремят да осигурят максимално много точки за доставки на удобни места. В идеалния вариант трябва да има обекти на разстояние максимум 10 минути пешеходно разстояние един от друг в градовете, а в малките населени места на всеки 10 минути с автомобил. Само така бизнесът ще расте и акционерите ще са доволни.