Хотелиерите очакват до 10% ръст на цените на нощувка тази година
10%. Това е ръстът, който хотелският бранш у нас отчита при цените за една нощувка през 2024 г. Бизнесът очаква подобно увеличение и през тази година, показва ежегодното проучване на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели (BAHE).
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Цените на нощувките в хотелите у нас през изминалата година са се увеличили средно с около 10%.
- При 40% от хотелите цените за нощувка се движат в диапазона 100-200 лв. на вечер, а при една трета те са дори под 100 лв. на вечер. Едва една четвърт от хотелите могат да се похвалят със средни цени между 200 и 300 лв., а около 10% от тях успяват да достигнат диапазона 300-500 лв.
- Очакванията и през тази година са за минимална корекция на цените, най-често в рамките на до 10%. Една пета от хотелиерите въобще не предвиждат увеличение през 2025 г., а при малка част от тях (15%) то ще бъде в диапазона 10-20%.
СЛАБ РЪСТ НА ПРИХОДИТЕ И ГОЛЕМИ РАЗХОДИ
Над 50% от хотелите в страната отчитат ръст на приходите в рамките на до 20% през 2024 г. При една пета от бизнесите няма промяна спрямо 2023 г. Като цяло през 2025 г. половината от хотелиерите очакват минимален (до 10%) ръст на приходите, а 30% въобще не очакват такъв.
За сметка на това обаче за втора поредна година разходите растат в значително по-голяма степен – при близо 80% от хотелите се наблюдава ръст над 10%, а за немалка част от тях (30%) ръстът е дори над 20%. Най-сериозен е оперативният разход за заплати и осигуровки на персонала – 60%, следвани от разходите за комунални услуги (20%) и тези за стоки и услуги на доставчици, включително храни и напитки (15%).
В КАПАНА НА ТРУДОВИЯ ПАЗАР
Макар че през 2024 г. хотелиерският бизнес регистрира ръст в заетостта между 10% и 20%, браншът остава в капана на трудовия пазар. Данните за 2024 г. показват, че почти половината от хотелите в страната работят със средногодишна заетост между 50 и 70%. Това може да се приеме като добър резултат, предвид факта, че над 50% от туризма у нас е с ясно изразена сезонност – морски и планински.
Въпреки това недостигът на персонал всяка година твърдо заема първо място като най-сериозно предизвикателство пред хотелския бизнес в страната. През 2024 г. делът на бизнесите, които изпитват затруднения със заетостта, се увеличава за сметка на останалите предизвикателства, с които се сблъсква секторът – 43% или 5% ръст спрямо анкетата от миналата година. За сравнение, на следващите две места сред най-големите предизвикателства за бизнеса са посочени инфлацията и ръстът на цените на стоки и услуги (20%) и невъзможността за дългосрочно планиране на бизнеса (16%).
РЕШЕНИЕТО
Според 33% от бизнеса решението с недостига на персонал е развитието на собствени кадри като се работи по-сериозно със студенти и ученици от горните класове. За да се оптимизира тази работа обаче е необходимо да бъдат направени някои нормативни промени, които биха позволили по-тясна връзка между бизнеса и образованието.
Малко по-нисък е делът на тези, които виждат решение в повишаването на възнагражденията, така че да бъдат конкурентни на други сектори (31%). Едва на трето място като решение се нарежда най-коментираната в медиите тема, свързана с туризма – вносът на работници от трети страни (25%).
Налице обаче остават някои предизвикателства. ъпреки сериозния и продължаващ ръст на възнагражденията, те не могат да растат безкрайно, защото са пряко свързани с повишаването на цените на нощувките – нещо, към което по-голямата част от хотелите в страната са скептично настроени заради силната вътрешна и външна конкуренция.