Китай се радва на възходящ тренд на сделки в очакване на митата на Тръмп
След години на спад в сферата на сливанията и придобиванията в Китай започва да се наблюдава оживление, тъй като правителствените мерки за стимулиране започват да дават резултат, а натискът от митата на Доналд Тръмп допълнително стимулира консолидацията на индустрията.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- През 2024 г. активността в областта на сливанията и придобиванията в Китай беше на път да отбележи петата си поредна година на спад до последното тримесечие на годината, когато се наблюдаваше внезапно ускоряване на дейността.
- Стойността на сделките, сключени през този период, се увеличава със 78.5% до 129 млрд. долара от 72 млрд. долара през предходното тримесечие, сочат данни на Dealogic.
- Според наблюдатели от бранша, с които CNBC разговаря, сключването на сделки е на път да се ускори още повече.
- От 2020 г. насам обемът на сливанията и придобиванията в Китай бележи тенденция на спад. Освен това общата стойност на сделките, регистрирани през 2024 г., е с около 45% по-малка от 553 млрд. долара, генерирани през 2020 г., според данни на Dealogic.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Подемът на потока от сделки през четвъртото тримесечие на 2024 г. отчасти е бил подхранван от усилията за стимулиране, въведени от политиците в края на септември“, каза Вивиан Уонг, ръководител на отдела за анализи на сливания и придобивания в ION Analytics. „Тези мерки имаха за цел да консолидират националните индустрии, за да се повиши конкурентоспособността в забавящата се китайска икономика“, добави Уонг.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Този ръст до голяма степен се дължи на слабата обща икономическа активност в Китай и последвалите мечи настроения, каза Теодор Шоу, главен инвестиционен директор в Skybound Capital, мениджър на алтернативни активи.
Консервативното позициониране на китайските корпорации също доведе до по-малък апетит за сделки на частния пазар през последните няколко години, добави той.
Въпреки това през 2025 г. „ще има значителни дейности по сливания и придобивания, включващи Китай“, казва пред CNBC Же Ю, партньор в базираната в Шанхай адвокатска кантора Zhong Lun, която предлага правна помощ за сливания и придобивания и IPO в Китай.
ХЕДЖ СРЕЩУ МИТАТА НА ТРЪМП?
Освен мерките за стимулиране на Пекин, вълната от заплахи за мита преди мандата на американския президент Тръмп и евентуалното им прилагане също са основна движеща сила за китайските компании да се адаптират, като диверсифицират веригите си за доставки и се уверят, че разполагат със средства за това, каза Стенли Лах, ръководител на отдела за услуги за сливания и придобивания в Азиатско-тихоокеанския регион на Deloitte.
На 1 февруари Тръмп подписа заповед за налагане на 10% мита срещу Китай. Те влязоха в сила на 4 февруари и ще се прилагат в допълнение към съществуващите мита от до 25% върху китайски стоки, наложени по време на първото му президентство.
Това развитие ще подтикне местните компании към консолидация, тъй като те ще търсят алтернативни маршрути за доставка до САЩ, които избягват Китай като точка на произход, както и ще се опитат да станат по-ефективни на световните пазари, каза Лах.
„Това е нещо, което те трябва да направят бързо, а купуването е по-бързо от изграждането на зелена поляна“, добави той, имайки предвид изграждането на съоръжения и инфраструктура от нулата.
Този натиск се усеща най-силно от малките компании в Китай.
През третото тримесечие на 2024 г. микро- и малките предприятия в Китай отчитат среден приход от 136 000 юана (18 700 долара), което бележи спад от 4.8 % в сравнение със същия период на 2023 г., според най-новото проучване на Центъра за изследване на предприятията към Пекинския университет.