Отговорното бизнес поведение – пътят на предприемача
Д-р Бойко Таков, Изпълнителен Директор на Изпълнителната агенция за насъчаване на малките и средните предприятия, разказва за важността на Отговорното Бизнес Поведение (ОБП) като част от пътя на всеки предприемач
Отдавна успехът не се измерва единствено с финансови резултати, предприемачеството днес не е просто за големите идеи и смелите рискове, а за създаването на стойност.
В динамичния икономически живот заинтересованите страни, клиенти, служители, инвеститори, контрагенти, обществото – всички те очакват компаниите да действат отговорно, изграждайки доверие и създавайки дългосрочна устойчива среда. Отговорното бизнес поведение е пътят на всеки един предприемач, който иска да развива бизнеса си етично, устойчиво, с уважение към човешките права, околната среда, бъдещите поколения и, разбира се, самия себе си. Отговорното бизнес поведение (ОБП) дава стратегическо предимство на всеки бизнес в съвременните икономически условия с нарастващи глобални предизвикателства като климатичните промени, неравенството, корупцията, свръхпроизводството и свръхпотреблението, веригите на доставки, справедливите условия на труд и много други. Потребителите са по-информирани от всякога, инвеститорите – по-взискателни, пазарите – по-конкурентни, и отговорното бизнес поведение се превърна не просто в опция и препоръка, а в необходимост.
Насоките за ОБП на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) представляват препоръките на 51 държави, отправени съвместно от правителствата към мултинационалните предприятия за подобряване на приноса на бизнеса към устойчивото развитие и справяне с неблагоприятните въздействия, породени от стопанската им дейност, върху хората, планетата и обществото. Създадените през 1976 г. насоки за ОБП, са актуализирани няколко пъти с оглед адаптирането им към бързо развиващата се икономическа среда и представляват един от най-широко обхватните и утвърдени инструменти за насърчаване на ОБП сред компаниите.
Последната актуализация бе извършена през 2023 г. Насоките дават рамка, предоставяща на предприятията конкретни стъпки и линии на поведение, целящи идентифицирането на проблемни зони от икономическата им активност, минимизирането и отстраняването им като ефект и въздействие, като същевременно се развиват иновации, доверие и дългосрочен растеж. Областите в обхвата на тези насоки са Човешките права, Околната среда, Корпоративното управление, Борбата с корупцията, Защитата на потребителите, Трудовите и индустриални отношения, Данъчното облагане, Конкуренцията, Науката, Технологиите и Иновациите.
За предприемачите с визия, насоките за ОБП са карта за изграждане на устойчиви и иновативни компании готови за прогресивно бъдеще.
Приемайки тези признати в световен мащаб насоки, компаниите показват своята ангажираност към етичните практики, което засилва и утвърждава тяхната репутация, насърчава растежа и изгражда мост между бизнеса и обществото, показвайки как компаниите могат да действат, за да изградят положителната промяна даваща перспектива на бъдещето.
Ключов елемент от Насоките за ОБП е и процесът за надлежна проверка (due diligence), който излиза извън рамките на традиционното управление на риска, което обикновено се фокусира върху финансови и оперативни рискове. Чрез инструмента за надлежна проверка компаниите анализират своите дейности и вериги за доставки, за да установят рисковете за хората и околната среда, да въведат мерки за смекчаване на неблагоприятните въздействия, да проследяват ефективността на прилаганите мерки, да информират заинтересованите страни за процесите и предприетите действия и да осигуряват средства за защита и обезщетения на засегнатите страни при необходимост.
За предприемачите този инструмент не трябва да представлява просто формален процес, а компас, който ги насочва към справедлив и отговорен растеж. Предприемаческия път често започва с ентусиазъм, но истинският успех изисква дисциплина и планиране. Отговорното бизнес поведение и надлежната проверка дават отговори на въпроси, касаещи влиянието на развивания бизнес по всички изброени теми, попадащи в обхвата на насоките. Въпреки че понякога спазването на ОБП може да увеличи разходите в началото на предприемаческото пътуване, то несъмнено ще даде реални положителни резултати с времето, привличайки повече клиенти, които ценят устойчивостта, инвеститори и партньори, търсещи етични норми по пътя си на развитие.
В подкрепа на бизнеса при прилагането на принципите на ОБП, ОИСР създава механизъм, включващ Национални контактни точки (НКТ) в страните членки и присъединяващите се такива. България, вървейки по пътя на присъединяване и пълноправно членство в ОИСР, създаде НКТ и работна група към нея, включваща представители на различни държавни ведомства, работодателски, синдикални и неправителствени организации. През 2022 г. Българската НКТ бе приета за 51-вата такава, част от мрежата на този международно утвърден механизъм. Следвайки държавната политика по извършване на предприсъединителните действия и в рамките на своите правомощия, от страна на Националната контактна точка на България за отговорно бизнес поведение се извършват различни дейности.
Основните ѝ задачи са да популяризира в България Насоките на ОИСР за отговорно бизнес поведение и да служи като извънсъдебен механизъм за разрешаване на случаи на неспазването им (наричани „специфични случаи“). НКТ съдейства за доброволното разрешаване на тези случаи чрез медиация, насърчава диалога и намирането на взаимно приемливи решения за засегнатите страни.
Основната цел, която е поставена пред Национална контактна точка, е да повиши информираността на българските предприятия. Те едновременно могат да допринесат за устойчив икономически, екологичен и социален напредък, както и чрез свеждане до минимум на неблагоприятните въздействия от своята дейност да подобрят процеса на интернационализация и да повишат своя капацитет във веригите на доставки. Отговорните бизнес практики създават равнопоставени условия на глобалните пазари, подкрепят развитието на динамичен и ефективен бизнес сектор и засилват постигането на устойчиво развитие. Като информационно звено контактната точка се старае да поддържа високо ниво на осведоменост освен сред бизнеса, така и на ниво институции.
Освен Насоките на ОИСР, други ключови документи са Насоки за надлежна проверка на ОИСР за отговорно бизнес поведение, както и секторните Насоки за надлежна проверка, насочени към отговорни вериги за доставки в: сектора на облеклото и обувките, сектора на селското стопанство, сектора на минерали от засегнати от конфликти и високорискови зони и заинтересованите страни в добивния сектор.
Всички тези документи предоставят практическа подкрепа на предприятията при прилагането на Насоките на ОИСР, като предоставят обяснения на ясен език за надлежната проверка, препоръките и свързани с тях разпоредби. Прилагането им помага на предприятията да избягват и да се справят с неблагоприятните въздействия, свързани с работниците, човешките права, околната среда, подкупи, корпоративно управление, които могат да бъдат свързани с тяхната дейност, вериги за доставка и други бизнес отношения.
Основният стремеж е да се насърчи общото разбиране между правителствата и заинтересованите страни относно отговорно бизнес поведение, тъй като то може да даде възможност за създаване на равни условия на всички глобални пазари, да насърчи динамичен и добре функциониращ бизнес сектор и да подобри приноса на бизнеса към устойчивото развитие.
Информация за механизма, полето на действие на НКТ, структура, формуляри, както и повече информация за ОБП, компаниите могат да намерят на специално създадената интернет страница https://bulgariancp.bg, както и да се обърнат към Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия, където е позиционирана контактната точка.
Модерният предприемачески път съчетава амбиция, иновации и отговорност, а интегрирането на отговорното бизнес поведение има осезаеми ползи като достъп до пазари, устойчивост на рискове и изграждане на по-силни отношения и доверие със служители, общности и потребители. Репутацията на всяка компания е безценна за нейното развитие. Асоциирането с етика и прозрачност е ключово за бизнес модела, разгръщайки нови хоризонти.
Това е начинът предприемачите да демонстрират лидерство и ангажираност към изграждането на по-справедливо общество и устойчиво развитие, да спечелят лоялността на клиентите си, да привлекат най-добрите таланти, да имат достъп до големите инвеститори, да получат признание като лидери и удовлетвореност от това, че оставят положителна следа и са пример.