Петролният пазар очаква ясни сигнали за хода на войната в Украйна
Петролният пазар очаква ясни сигнали за развитието на преговорите за постигане на примирие между Русия и Украйна. Инвеститорите все още са притеснени от перспективата за прекъсване на доставките на петрол в САЩ и Русия. Допълнителни движения на пазара има и заради острата търговска политика на Доналд Тръмп, който продължава да въвежда мита за вноса на редица стоки.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се повишиха с 0.37% до 76.12 долара за барел.
- Американският лек петрол отчита ръст от 0.38 на сто до 72.12 долара за барел.
АКЦЕНТ
Основните движения на пазара в момента са свързани с преговорите за прекратяване на войната в Украйна, които започнаха в Саудитска Арабия по инициатива на президента на САЩ Доналд Тръмп. В преговорите обаче не участва Киев. Евентуално примирие ще се отрази положително на потоците от руски петрол, тъй като военните санкции срещу Кремъл ще бъдат отменени. Анализатори от Goldman Sachs обаче предупреждават, че това едва ли ще повиши значително руските петролни доставки.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Смятаме, че добивът на суров петрол в Русия е ограничен по-скоро от целта на ОПЕК за добив от 9 млн. барела дневно, отколкото от настоящите санкции“, се казва в доклада.
ДОПИРАТЕЛНА
Междувременно износът на петрол от Каспийския петролопровод (CPC) са намалели с 30% заради повреди, причинени от атаката на украински дронове. Според изчисленията на “Ройтерс” спад от 30 на сто означава загуба на 380 000 барела дневно от доставките на пазара. В същото време студеното време застрашава доставките на петрол в САЩ, като по оценка на Управлението на тръбопроводите в Северна Дакота производството в щат № 3 в страната ще намалее с до 150 000 барела дневно.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Пазарът все още следи внимателно търговската политика на Доналд Тръмп, който продължава да обявява въвеждането на нови мита за внос на стоки в САЩ. Във вторник републиканецът даде заявка, че възнамерява да обложи с 25% вноса на автомобили, полупроводници и фармацевтични продукти. Това е лоша новина за Европа, тъй като подобни мита биха намалили около 1.1-2.1 % от продажбите и 3.3-6.6 % от оперативните печалби на европейските компании, показва проучване на BI.