Защо продължителността на живота в Европа се забавя?
Продължителността на живота в Европа може да е намаляла по време на пандемията от COVID-19, но тенденцията на забавяне започва почти десетилетие по-рано. Ново проучване разкрива причините зад този процес.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Европейците, родени днес, могат да очакват да доживеят до 80-те си години, като изпреварват голяма част от света. Въпреки това, след десетилетия на стабилен ръст, увеличаването на дълголетието започва да се забавя през 2010 г., преди да претърпи рязък спад по време на пандемията и последващо частично възстановяване.
- Това дава ценна информация за въздействието на правителствените политики върху здравето на населението.
- Според изследване, публикувано в The Lancet Public Health, продължителността на живота в 20 европейски държави се е увеличавала с 0.23 години годишно между 1990 и 2011 г., благодарение на намалената смъртност от сърдечни заболявания и рак.
- Това означава, че всяка година хората са можели да очакват да живеят с почти три месеца по-дълго. От 2011 до 2019 г. обаче темпът на нарастване спада до 0.15 години годишно.
- Най-силна стагнация се наблюдава в Англия, следвана от Германия и Испания, докато в скандинавските страни забавянето е минимално.
ПРИЧИНИ ЗА ЗАБАВЯНЕТО
Авторите на изследването посочват, че основните фактори за този застой са увеличената смъртност от сърдечносъдови заболявания, свързани със затлъстяването, високия холестерол, хипертонията, неправилното хранене и липсата на физическа активност. Според независими изследователи демографските промени също оказват влияние – засилената миграция в страни като Великобритания, Франция и Германия е променила възрастовата структура на населението.
ВЪЗДЕЙСТВИЕ НА ПАНДЕМИЯТА
Между 2019 и 2021 г. средната продължителност на живота намалява в повечето от изследваните държави. Спадът е най-голям в Гърция и Англия – съответно с 0.61 и 0.6 години. В същото време в страни като Норвегия, Исландия, Швеция, Дания и Ирландия дълголетието продължава да нараства, а в Белгия остава непроменено.
Това показва, че националните политики играят съществена роля в устойчивостта на населението при здравни кризи. “Страни с по-добри политики за обществено здраве демонстрираха по-голяма устойчивост на пандемията”, казва проф. Ник Стийл, водещият изследовател на проучването.
КАК МОЖЕМ ДА УВЕЛИЧИМ ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТТА НА ЖИВОТА?
Изследването подчертава важността на държавните политики, които ограничават рисковите за здравето фактори, като насърчаване на здравословното хранене, физическите упражнения и осигуряване на достъп до медицински грижи.
Освен това, други проучвания показват, че по-големите публични инвестиции в образование и социални услуги кореспондират с по-дълга продължителност на живота. Данни от 2023 г. показват леко възстановяване на средната продължителност на живота в Европа до 81,5 години. Въпреки това, в Австрия, Финландия, Естония, Нидерландия, Гърция и Германия тенденцията на спад продължава.
Според проф. Стийл все още има възможности за промяна: “Продължителността на живота при възрастните хора в много страни продължава да се подобрява, което означава, че все още не сме достигнали своя естествен таван. Имаме възможност да намалим рисковете и да предотвратим ранната смъртност.”