Apple окончателно ликвидира Touch ID с новия iPhone 16Е
Годината е 2013. Apple пуска на пазара iPhone 5s и представя на потребителите първият си смартфон с вграден сензор за пръстов отпечатък. И въпреки че това далеч не е първият смартфон с подобна технология за отключване, компанията наистина успява да наложи Touch ID на пазара – в следващите години и други конкуренти на технологичният гигант въвеждат подобни иновации в продуктите си. Днес, над 10 години по-късно, емблематичният хоум бутон на Apple е окончателно “мъртъв”. Компанията представи обновена версия на популярния си бюджетен iPhone SE, който се отключва с лицево разпознаване и… няма хоум бутон със сензор за пръстов отпечатък.

“Новият член на семейството”. Така главният изпълнителен директор на Apple Тим Кук анонсира продукта, който трябваше да бъде представен само няколко часа по-късно на ежегодното продуктово събитие на компанията. Оказа се, че това е iPhone 16E – обновена версия на познатия iPhone SE, която обаче идва без хоум бутон, с универсално зарядно USB-C и лицево разпознаване. Донякъде това бе широко очаквано – от няколко седмици онлайн циркулират слухове, че Apple ще покаже на света обновен модел на бюджетния си смартфон, но имаше ли изненади?
Предварителните продажби на устройствата ще започнат в петък а доставките – на 28 февруари. Цената ще е 599 долара – значително повече от цената на iPhone SE, който се продава за 429 долара. Ръстът обаче е донякъде оправдан, тъй като новия смартфон идва със значително по-голяма памет – 128 GB за базовия модел. IPhone 16E идва с доста по-модерен дизайн.

Външно устройството стъпва на популярния iPhone 14 от 2022 г. Това означава, че в горната част на екрана е разположен голям прорез, в който са поместени предната камера и FaceID. С 6.06-инчов OLED дисплей 16E вече е с почти същия размер като стандартния 6.12-инчов iPhone 16 на Apple, което означава, че компанията вече не предлага телефон със значително по-малък размер от стандартния си модел – поне докато не се появи iPhone 17Air, за който се говори. Размерът на iPhone 16E е с около 0.1 мм по-тънък и с 0.7 мм по-къс от стандартния iPhone 16.
Моделът 16E разполага с персонализирания бутон за действие. Устройството заменя порта Lightning с USB-C, което вече е задължително изискване за европейския пазар. Телефоните не поддръжкат MagSafe аксесоари или бързо безжично зареждане, тъй като iPhone 16E поддържа само Qi безжично зареждане до 7.5 W. Това означава по-бавно зареждане. Батерията на iPhone 16e е достатъчна за до 26 часа възпроизвеждане на видео, което е 4 часа повече от живота на батерията на iPhone 16.
Има само една 48-мегапикселова задна камера – значителен недостатък спрямо останалите устройства под шапката на компанията. Камерата може да снима видео с резолюция 4k при 60 кадъра в секунда.
Вътре телефонът разполага с чипсет A18 – същият чип като този на iPhone 16. Това прави 16E достатъчно мощен, за да работи с Apple Intelligence – пакета от инструменти за изкуствен интелект на Apple, който беше представен миналата година. Това прави моделът 16Е един от най-способните смартфони на Apple. Базовата памет на устройството е 128 GB, което означава, че компанията вече няма да предлага телефони с базова памет от едва 64 GB.
iPhone 16E е и първият iPhone, който включва 5G модем, разработен от самата Apple – C1. Компанията от години се опитва да се откаже от модемите на Qualcomm, но големите въпроси сега са колко добре се представя новият модем и дали Apple е готова да внедри собствени компоненти за свързаност в линията iPhone 17 по-късно тази година.