Какво да очакваме от IT заплатите в България през 2025 г.
Светът на технологиите се променя постоянно и все по-бързо. 5G и 6G, AR/VR/XR, метавселена и Web 3.0, мобилни приложения, cloud услуги, изкуствен интелект – всяка година различна концепция привлича светлината на прожекторите. Това превръща IT индустрията в най-динамичната сфера на глобалната икономика. А оттам и на българската.
Тази динамика намира израз и в заплащането в сектора. Според Job Board-a на DEV.BG през 2023 г. най-високо платени у нас са били Senior DevOps специалистите с максимална медианна нетна заплата от 13 хил. лв.
Година по-късно те не само отстъпват короната на хората с над 5 години опит, които се занимават с ML/AI/Data Modelling (15 хил. лв.), но и горната медианна граница при DevOps спада до 12 хил. лв. (Вижте подробните данни за заплатите през 2024 г.)
Както и да се променят условията за различните роли обаче, има едно общоприето схващане за заплащането в IT сектора – то е високо и постоянно ще расте, независимо от обстоятелствата. Но наистина ли е така?
Заплатите в IT сектора довчера
Според Камен Бочев, съдружник в софтуерното студио Skillwork, от 2018 г. насам има четири основни цикъла, които определят динамиката на IT пазара на труда у нас.
Първият е 2018-2019 г. и се характеризира с бум на проектите и недостиг на специалисти. Това води до битка за кадри и увеличение на заплати и придобивки.
„След това дойде пандемията и много компании трябваше да се дигитализират, да излязат онлайн. Тогава много специалисти откриха, че няма нужда да са част от компания и могат да работят 100% отдалечено за когото си поискат. Затова и голяма част от българските компании трябваше бързо да повишат офертите си, за да намерят нужните кадри, които вече имаха достъп до целия глобален пазар“, обяснява той.
Тогава обаче избухва пълномащабната инвазия в Украйна. Към онзи момент в страната има стотици хиляди IT специалисти, много от които бягат, за да намерят препитание в близки държави. Една от тях е България. От гледна точка на компаниите това е добре – на пазара се появяват много нови таланти, но в същото време се отразява на заплатите.
„След това дойде следващият цикъл на инфлация, което забави търсенето и ограничи инвестициите в стартъпи. В същото време се случиха някои придобивания на големи компании, а други напуснаха България. Това изкара много качествени специалисти на пазара на труда и допълнително притисна ръста на заплащането“, акцентира Камен Бочев.
Охлаждане на пазара и по-малко възможности за IT специалистите забелязва и Яна Папардова, HR мениджър на Schwarz IT. Компанията разработва решения за подразделенията в retail групата Schwarz.
„Преди имахме средно по 40 свободни позиции, а в последните две години те са между 10 и 15 най-много. Това не е защото няма работа. Просто централите станаха по-предпазливи. Искат да намерят максимално добрия кандидат. Предпочитат да сложат даден проект на пауза, докато не намерят най-подходящия човек.“
Друг фактор за ограничаване на ръста на заплащането в IT сектора у нас е промяната на политиките на глобални лидери като Amazon, Google и др. През последната година те започнаха да предприемат смели ходове – като например да върнат хората изцяло в офиса – което дава на останалите компании увереност, че вече не всичко е в полза на IT специалистите.
„Вече има повече дискусия за условията. Всяка компания търси силните си страни. Ние например знаем, че сме стабилен работодател, имаме вътрешни клиенти, не зависим от акции или други външни фактори. Това ни носи все повече предимства, за да не трябва да правим големи отстъпки“, казва още Яна Папардова.
Венцислав Топузов, който е съосновател и главен изпълнителен директор на ROITI, има сходни наблюдения. С една уговорка обаче – забавяне на ръста на заплатите има, но то засяга само някои специалисти. В някои по-нови и по-модерни категории се наблюдава сериозен скок.
„По друг начин казано, имаше забавяне в ръста на заплащането, но то не беше равномерно разпределено. При по-класическите роли като Application Developer имаше умерен ръст с 5-6% за всички нива. В същото време обаче при Data Engineer имаше силно увеличение, тъй като това е сравнително нова компетенция и на пазара има голямо търсене на подобни специалисти“, споделя Венцислав Топузов.
Компанията, която той оглавява, е фокусирана върху консултантски услуги за енергийните пазари и беше придобита от германската група Dataciders миналата година.
И според него една от причините за ограничения ръст на IT заплатите са повечето свободни кадри заради придобиванията и изтеглянията на големи компании от България.
По материали на DEV.BG