Петролът се понижи след ръст на запасите в САЩ
Петролът се понижи по време на търговията в четвъртък, след данни за ръст на запасите в САЩ. Спадът изтри част от печалбите, които пазарът отчете по време на предходната сесия заради опасения за доставките на руски петрол.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се понижиха с 0.05% до 76 долара за барел.
- Американският лек петрол отчете по-сериозен спад – от 0.42 на сто, като към 9:40 ч. българско време суровината се търгува за 71.95 долара за барел.
- Движенията на цените тази седмица са повлияни от няколко фактора – преговорите за прекратяване на войната в Украйна, вторият етап от преговорите между Израел и Хамас за примирие в Газа, търсенето и предлагането на петрол.
АКЦЕНТ
Спадовете на пазара в сряда прекъснаха три поредни сесии на печалби, като фючърсите се повишиха до едноседмичен връх. Причината – прогнози за ръст на запасите в САЩ, които са сигнал за по-слабо търсене. По данни на Американския петролен институт запасите от суров петрол са се повишили с 3.34 млн. барела миналата седмица.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Анализатори прогронизар ръст от 2.2 млн. барела през седмицата, приключила на 14 февруари. Ако прогнозата се окаже вярна, това ще е четвърта поредна седмица на презапасяване за енергийните фирми от април миналата година. Официалните данни на Администрацията за енергийна информация се очакват по-късно днес. Те ще дадат по-ясна представа за търсенето и потреблението на горива в студеното време.
ДОПИРАТЕЛНА
Ефект върху пазара оказва и търговската политика на Доналд Тръмп. Обявените до момента по-високи мита могат да понижат цените на петрола чрез повишаване на разходите за потребителски стоки според анализатори, което ще отслаби световната икономика и ще намали търсенето на горива. Опасенията за търсенето в Европа и Китай също спомогнаха за задържането на цените под контрол.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Естествено е да сме загрижени за глобалните икономически перспективи, тъй като Доналд Тръмп се опитва да разбие съществуващата глобална структура за свободна търговия със сигнали за 25% мита върху вноса на автомобили в САЩ“, казва Бярне Шилдроп, главен стоков анализатор в SEB.
КОНТРА
Отделно от това Русия съобщи, че потоците на петрол по Каспийския тръбопроводен консорциум, който е основен маршрут за износ на суров петрол от Казахстан, са намалели с 30-40% във вторник, след атака на украински дрон срещу помпена станция. Според изчисленията на “Ройтерс” спад от 30% би означавал загуба на 380 000 барела дневно от пазарните доставки. Въпреки това други фактори и потенциален ръст на предлагането все още подхранват опасенията за цените.
В Близкия изток Израел и Хамас ще започнат непреки преговори по втория етап от споразумението за прекратяване на огъня в Газа. Това може да повлияе на цените на петрола, тъй като ще намали риска от по-нататъшно прекъсване на доставките. Потенциално възобновяване на петролните потоци от иракския регион Кюрдистан компенсира рисковете за доставките, смятат анализаторите на ING. Възобновяването може да доведе до появата на пазара на 300 000 барела доставки на ден.