САЩ изпреварват Китай като най-голям търговски партньор на Германия
За първи път от 2015 г. насам САЩ са най-големият търговски партньор на Германия, измествайки Китай от първото място, тъй като износът за азиатската държава е намалял, показват официални данни.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Търговията между САЩ и Германия, най-голямата икономика в Европа, през 2024 г. е нараснала с 0.1% на годишна база до 252.8 млрд. евро, съобщи Федералната статистическа служба на Германия.
- Търговията с Китай, който е най-големият търговски партньор на Германия всяка година от 2016 г. до 2023 г., е намаляла с 3.1% до 246.3 млрд. евро.
- Нидерландия заема трето място с общ обем на търговията от 205.7 млрд. евро, което представлява спад от 4.2% на годишна база.
- Търговският излишък на Германия със САЩ е нараснал до 70 млрд. евро през миналата година от 63.3 млрд. евро през 2023 г., съобщи статистическата служба. Докато стойността на износа от Германия е нараснала с 2.2% до 161.4 млрд. евро, американският внос е намалял с 3.4% до 91.4 млрд. евро. От 2015 г. насам САЩ са най-голямата единична дестинация за износ на Германия.
- Междувременно Германия отбеляза увеличаване на търговския си дефицит с Китай. Китайският внос се понижи с 0.3% до 156.3 млрд. евро, докато германският износ за Китай спадна със 7.6% до 90 млрд. евро.
- Като цяло германският износ възлиза на 1.56 трлн. евро през миналата година, което представлява спад от 1.2% в сравнение с 2023 г. Вносът от цял свят спада с 3% до 1.32 трлн. евро.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
В Германия не е имало значителен икономически растеж от пет години насам. В продължение на години страната разширяваше износа си и доминираше в световната търговия с инженерни продукти като индустриални машини и луксозни автомобили.
Но тя страда от нарастващата конкуренция на китайските компании, както и от много други фактори, а икономиката се свива през последните две години.
Съживяването на икономиката ще бъде една от най-спешните задачи на правителството, което ще се излъчи след изборите в Германия в неделя и което ще трябва да се ориентира и в търговската политика на новата администрация на САЩ.