България остава на дъното в Европа по онлайн пазаруване
Въпреки че онлайн търговията в България отчита значителен ръст през последните години, страната ни остава на последно място в Европейския съюз по дял на продажбите по интернет.

През 2024 г. онлайн продажбите от бизнес към краен потребител са нараснали с 20% до 2.34 млрд. евро, което означава, че в рамките на 4 години пазарът се е удвоил. Според Жанет Найденова, председател на Българската е-комерс асоциация, вече над 50% от онлайн потребителите на възраст между 16 и 74 години пазаруват онлайн.
Това обаче се оказва недостатъчно, за да изтегли България от аналоговото дъно в търговията на дребно. С 57% дял на интернет потребителите, които през 2024 г. са пазарували онлайн България е н последно място в Европейския съюз според Евростат.
Това е доста под средноевропейското равнище, където над 76% от онлайн потребителите пазаруват в интернет.
Първенци за Европа са Ирландия, Нидерландия, Дания и Швеция: във всяка от тези страни делът на онлайн пазаруващите е поне 90%.
Причината за тези различия като че ли е комбинация от кулутрни предпочитания и наличност на технологична инфраструктура.
Населението на някои страни просто предпочита парите в брой, независимо колко добре технологически е обезпечено. Това е вярно както за малки пазари като България и Румъния, така и за далеч по-големи икономики като Италия и Португалия.
Регионалната статистика показва, че Югоизточна България отчита своеобразен антирекорд в това отношение. Местното население пазарува в интернет толкова малко, че може да се конкурира само с аналогови територии като…. карибския остров Гваделупа.
В същото време самият пазар се променя. След като в продължение на години в сектора на онлайн търговията в България имаше място за дребни търговци, които се занимават с дропшипинг или пък поръчват евтини стоки от Китай, които продават с надценка, навлизането на играчи като Temu и Shein рязко промени правилата на играта. С агресивната си ценова политика тези компании стъпиха и на българския пазар и накараха повече българи да купуват онлайн.