ЕС има нов енергиен план срещу цените на енергията и газовата зависимост
Европейският съюз подготвя план за подпомагане на индустриите на стария континент. Мерките са насочени към пазара на енергия като идеята е да се приемат промени в правилата за издаване на разрешителни, за да ускори изграждането на възобновяеми енергийни източници. Плановете на ЕС са свързани с амбицията на блока да скъса със енергийната зависимост от Русия и други държави и да започне сама да си осигурява енергия.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- За момента на преден план пред Европейския съюз е зависимостта от руски газ, като блокът търси начини да диверсифицира доставките си, внасяйки от различни държави, включително и от САЩ. Плановете на Брюксел са енергийният внос от Русия да приключи през 2027 г.
- И въпреки че доставките на руски природен газ са спаднали драстично през последните няколко години, не така стоят нещата с втечнения руски газ – доставките за ЕС дори са се повишили през 2024 г.
- Следващата седмица Европейската комисия трябва да публикува пакет от мерки в подкрепа на европейските индустрии, като част от тях е план за взаимодействие с доставчиците на втечнен природен газ и за инвестиране в инфраструктура за износ на втечнен природен газ в чужбина.
- Европейската комисия се опитва да упражни строг контрол на пазара на газ, за да избегне спекулативната търговия, която води до скок на цените.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Вместо да използваме парите на данъкоплатците, за да плащаме за руски газ докато приходите отиват директно в касата на Владимир Путин, ЕС трябва да направи всичко възможно да започне да произвежда собствената си енергия. Все още обаче има нужда от газ и ще трябва да намерим други източници, освен Русия. Това може да означава и по-голям внос от САЩ.“, заяви пред медиите комисарят по енергетиката на ЕС Дан Йоргенсен.
ЕНЕРГИЙНИЯТ ПЛАН НА ЕВРОПА
САЩ са основният доставчик на втечнен природен газ за Европа, като доставките нараснаха значително след началото на войната в Украйна през 2022 г., която принуди ЕС драстично да намали потоците от руски природен газ.
Европейската комисия не купува директно газ, но е изготвила планове за взаимодействие с доставчиците на втечнен природен газ и за инвестиране в инфраструктура за износ на втечнен природен газ в чужбина, за да се опита да осигури повече дългосрочни договори със стабилни цени, съобщиха по-рано тази седмица от агенция “Ройтерс”.
Идеята е това да се случи по “японския модел” – Токио финансира инфраструктурни проекти за износ на втечнен природен газ, за да си осигури възможност за сключване на дългосрочни договори. Съгласно законодателството на ЕС настоящите европейски договори за доставка на газ трябва да приключат до 2049 г., за да бъдат съобразени с целта на блока за нулеви нетни емисии до 2050 г. Блокът бързо разшири използването на възобновяема енергия, но правилата на пазара на електроенергия все още зависят от цената на газа.
Като част от усилията за ограничаване на цените в документа се посочва, че Комисията ще предложи схема за обединяване на търсенето на втечнен природен газ от страна на европейските дружества, за да им помогне да си осигурят дългосрочни сделки за доставка като защита от краткосрочните колебания.
Проектодокументът ще бъде официално публикуван на 26 февруари като част от пакет от мерки в подкрепа на европейските индустрии. Дотогава обаче може да претърпи промени.
СЛОЖНИЯТ ТАНЦ СЪС САЩ
Президентът на САЩ Доналд Тръмп предупреди преди встъпването си в длъжност през януари, че ЕС ще бъде изправен пред търговски мита, ако не внася повече петрол и газ от САЩ. Това е сбъднат кошмар за Европа – търговията със САЩ е изключително важна за европейските държави. Става дума за най-големите двустранни търговски и инвестиционни отношения в света, които през 2021 г. достигнаха исторически максимум от 1.29 трилиона долара.
Американският президент обаче продължава острия курс на търговска политика, като обяви нови мита за внос на редица стоки, сред които алуминий, стомана, дървесина, полупроводници, автомобили и фармацевтични продукти. Предстои през април администрацията на Тръмп да обяви и въвеждането на реципрочни мита за държавите, които облагат американския внос. Това пряко засяга Европа, която обеща да отговори подобаващо на Вашингтон.