Италия започва разследване срещу редица автомобилни гиганти
Италианските власти започват разследване срещу няколко автомобилни гиганта заради предполагаемо подвеждаща информация за техните електромобили. Новината съобщиха антитръстовите органи на страната.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Разследванията са насочени срещу китайския гигант BYD, Stellantis, Tesla и Volkswagen.
- Властите ще проверяват информацията, предоставена на потребителите относно пробега на електрическите превозни средства и загубата на капацитет на батериите, както и информацията за експлоатационната годност на обикновената гаранция на батериите, което е възможно нарушение на Закона за защита на потребителите.
- Служители на антимонополните власти са извършили проверки в седалищата на компаниите в Италия.
- Нито една от засегнатите компании не е коментирала.
ДОПИРАТЕЛНА
Европейската комисия предприе редица действия, насочени към регулиране на автомобилния сектор в Европейския съюз. През октомври 2024 г. ЕК завърши антисубсидийно разследване, което установи, че китайските производители на електрически превозни средства получават значителни държавни субсидии, нарушаващи правилата на свободната конкуренция. В резултат на това ЕС наложи допълнителни мита върху вноса на китайски електромобили, вариращи от 7.8% до 35.3%, в допълнение към съществуващата 10%. Тези мита влязоха в сила на 30 октомври 2024 г. и ще бъдат приложими за период от пет години.
Решението за налагане на мита беше подкрепено от мнозинството държави членки на ЕС, въпреки съпротивата на страни като Германия, които изразиха опасения относно потенциални ответни мерки от страна на Китай. Пекин осъди тези действия като несправедливи и започна разследвания на вноса на европейски продукти като бренди, млечни и свински продукти.
Подкрепа за европейската автомобилна индустрия
В отговор на предизвикателствата пред автомобилния сектор, ЕК обяви, че през март 2025 г. ще представи план за действие, насочен към преодоляване на трудностите пред европейските автомобилостроители. Този план цели укрепване на позициите на европейските производители на световната сцена и гарантиране, че автомобилите на бъдещето ще продължат да се произвеждат в Европа.