Натискът на технологичните гиганти срещу европейските AI регулации продължава
Натискът на американските технологични гиганти срещу AI регулациите в Европа продължава. Компании, сред които Google и Meta, продължават да предупреждават, че AI иновациите на стария континент са в капана на новия Закон за изкуствения интелект.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- По време на технологичната конференция Techarena в Стокхолм, ръководителите на отделите за обществена политика в Google и Meta използваха сцената като платформа, за да изразят опасенията си относно строгия подход на Европа към регулирането на AI технологиите.
- Крис Иу, директор отдела на Meta за обществена политика, и Дороти Чоу, ръководител на отдела за обществена политика на DeepMind, предупреждават, че строгите регулации в технологичния сектор в ЕС всъщност не само пречат на развитието на европейските компании, но и спират достъпа на европейските граждани до най-новите иновации.
- Така например Meta е била принудена да забави пускането на AI очилата си Ray-Ban в Европа поради проблеми, свързани с нормативната уредба. Очилата използват изкуствен интелект, за да превеждат реч от един език на друг или да описват изображения за хора с увредено зрение. Meta започна да внедрява функции с изкуствен интелект за очилата си Ray-Ban Meta в някои европейски страни едва през ноември, като от компанията обясниха това забавяне с “нуждата да се постигне съответствие със сложната регулаторна система на Европа”.
- Според Дороти Чоу основният проблем на европейския подход към регулирането на AI технологиите се дължи на факта, че Законът за изкуствения интелект е разработен преди появата на ChatGPT – нормативният акт беше представен за първи път от Европейската комисия през април 2021 г. , а OpenAI стартира ChatGPT през ноември 2022 г.
АКЦЕНТ
Големите технологични компании като цяло засилват реториката си срещу европейския подход спрямо регулациите в технологичния сектор и увеличават натиска в опит да смекчат някои от разпоредбите в Закона за изкуствения интелект.
НАТИСКЪТ РАСТЕ
Призивите на американските технологични гиганти срещат подкрепата и на новата администрация в Белия дом, след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент на САЩ. По време на международната среща на върха AI Action Summit в Париж миналата седмица вицепрезидентът Джей Ди Ванс упрекна Европа, че се е фокусирала твърде много върху регулирането на изкуствения интелект, вместо да приеме потенциала за растеж на технологията.
Амбицията на Брюксел да се позиционира като “глобален център за надежден AI“ отдавна се оспорва от технологичните гиганти, но те не са единствените, които са недоволни. Мнозина се опасяват, че новите европейски правила в сферата на изкуствения интелект са в противоречие с по-широката амбиция технологичните компании в Европа да се конкурират със САЩ на AI терена.
Компании за рисков капитал, които инвестират в европейски технологични стартъпи, също се оплакват от сложната регулаторна рамка. Антоан Мойро, партньор в Lightspeed Venture Partners, заяви пред CNBC, че докато САЩ прокарват инициативи като инвестиционния проект Stargate на стойност 500 млрд. долара и насърчават иновациите, реториката в Европа е по-скоро “драматична“. Според него регионът трябва да започне да мисли „отвъд GDPR и Закона за AI“ и да започне да търси истории на успеха, за да промени наратива. Lightspeed са инвеститори във френския еднорог в областта на изкуствения интелект Mistral, който често е определян като основен европейски конкурент на OpenAI.