Новите правила на електронната търговия
Изкуственият интелект ще създаде все повече възможности за електронната търговия, наводнявайки пазара предложения. Клиентите обаче стават все по-придирчиви, проучват значително повече, което изправя бизнесите пред редица предизвикателства. Задържането на лоялността на потребителите ще бъде основно предизвикателство, а онлайн позиционирането – ключово за успех.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- SEO оптимизация, стратегическо планиране, онлайн реклама и дигитален маркетинг са основни фактори за привличане на клиенти в сектора на онлайн търговията през 2025 г. според проучване на Българската дигитална агенция Grow Easy.
- Едно от основните предизвикателства пред бизнесите в сектора на онлайн търговията в края на миналата и началото на тази година е задържането на клиентите. Лоялността на потребителите се оказва ключово предизвикателство, тъй като в дигиталната среда има все по-голямо предлагане. Клиентите разглеждат повече възможности, преди да вземат финално решение за покупка, и са много по-склонни да се откажат от първоначалния си избор, ако им бъде предоставен втори вариант, като шансът за това достига 30%, показва проучването.
- Този показател обаче нараства до 70 на сто, ако друг пазарен участник предложи нещо безплатно.
- Потребителите са все по-склонни да купуват от марки, които постоянно се появяват при търсене онлайн – сигнал за истинската важност на SEO оптимизацията, значението на онлайн рекламата и добре премислени маркетинг кампании в дигиталното пространство. Това означава, че дори нов играч в онлайн търговията би могъл бързо да спечели клиентска база, ако умее да използва правилно дигиталните инструменти и да се позиционира добре.
- Въпреки тези предизвикателства доверието на потребителите продължава да стъпва основно върху препоръката – за 65% от хората в проучването това остава водещ фактор като тенденцията е техният дял да расте заради възхода на изкуствения интелект и недоверието към нови източници. Това превръща управлението на онлайн репутацията в ключов фактор за дългосрочния успех на един интернет бизнес. Въпреки това, едва 19% от малките предприятия инвестират активно в управлението на своята репутация в дигиталното пространство.
- Друга важна тенденция е изместване на фокуса върху качеството. Цената спира да бъде водеща при търсенето на продукти. Това може да ограничи ценовите войни между онлайн магазините в бъдеще. Предизвикателството ще е за онези компании, които разчитат предимно на промоции за трупане на печалба.
- Онлайн рекламата също търпи развитие. 40% от малките бизнеси вече използват платена реклама в търсачките, а влиянието на Pay Per Click рекламните платформи също се увеличава. Нарастващото значение на този инструмент се дължи на факта, че привлича вниманието на потребителите в най-важния момент – когато те са готови за покупка. Друг все по-значим фактор е видео съдържанието, което се утвърждава като водещ маркетингов инструмент. 47% от малките и средните предприятия планират да увеличат бюджетите си за видео реклами, а близо 60% вече използват кратки видеоклипове в своите стратегии в платформи като TikTok, Instagram Reels и YouTube Shorts.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Онлайн търговията навлиза в своята зряла фаза и това ще води със себе си нови промени за дигиталните предприемачи. Времето, когато можешe просто да създадеш сайт и да се възползваш от нарастващото търсене, обирайки плодовете на тази интернет революция, отдавна отмина. Потребителите вече имат много по-голям избор от възможности, търсят и проучват повече, и оценяват по-критично всяко предложение. Затова днес всеки бизнес трябва да бъде проактивен, да се позиционира на пътя на това търсене и да прави постоянни усилия, за да запази и разшири своята потребителска аудитория“ – добавя още Кристиан Миленов от Grow Easy.
ДОПИРАТЕЛНА
Тази тенденция ще се засилва още повече заради все по-големите възможности за бързо навлизане в сегмента “Електронна търговия”. Развитието на изкуствения интелект и все по-големият набор от AI инструменти за изработка на онлайн магазини ще повиши предлагането и респективно конкуренцията в сектора, което ще повиши допълнително конкуренцията и ще подчертае още по-силно нуждата бизнесите да инвестират проактивно в своето онлайн позициониране.