Как си върнахме домейна forbesbulgaria.bg – и защо това е важно
Дълги години стари статии на редактори на Forbes бяха смесвани с малки откъси друго съдържание, оформяйки сайта „forbesbulgaria.bg“. Проблемът – нито правата на авторите бяха уредени, нито пък собствениците на сайта имаха право да използват търговската марка „Forbes“ в България. Това вече не е така – съдебно решение върна правото ни да използваме домейна „forbesbulgaria.bg“ и вие, нашите читатели, вече може да четете най-актуалното ни съдържание и на него.
Пътят на правото, по който минахме обаче, не беше лек и ни се струва важно да го разкажем, за да го отъпчем за други бизнеси, които са се сблъскали – или ще се сблъскат – с подобен казус.
Едно знаково решение
Най-важното за нас е, че Българска бизнес медия, компанията-издател на Forbes в България, получи правата върху домейна „forbesbulgaria.bg“. Съдебното дело премина през две инстанции и продължи две години.
Решението на Окръжен съд – Варна е знаково за българския бизнес. С него се осъди Регистър.БГ (организацията, управляваща „.bg“ домейни) да отнеме „forbesbulgaria.bg“ от регистрант, ползващ домейна в нарушение на правото на Българска бизнес медия върху името на печатното и електронното издание Forbes България.
Предисторията
През юни 2019 г. Българска бизнес медия сключи международно издателско споразумение, по силата на което придоби правото да използва търговската марка „Forbes“ в България, отваряйки нова страница в развитието на изданието в страната.
Като част от този процес, Българска бизнес медия подаде заявка за регистрация на домейна „forbesbulgaria.bg“. Сайтът е създаден от предходния носител на правото върху търговската марка „Forbes“ в България, аудиторията асоциира публикуваното там съдържание с медията, а традицията и натрупаното съдържание носят високо индексиране в инструментите за търсене в интернет.
От отговора на заявката обаче стана ясно, че междувременно домейнът „forbesbulgaria.bg“ е регистриран в полза на трето лице, което няма общо с марката „Forbes“. За да защити търговската марка от недоброжелателно използване, Българска бизнес медия отправи искане към Регистър.БГ да прекрати съществуващата регистрация на домейна и той да бъде регистриран на нейно име, като паралелно отправи и искане за собственост върху домейна към компанията, която го е заела.
Без да отчете факта, че Българска бизнес медия притежава правата върху марката Forbes и изданието Forbes България от 2019 г., както и че тогавашният притежател на домейна публикува там съдържание, което имитира статиите на редакторите на Forbes и на практика въвежда в заблуждение аудиторията на медията, Регистър.БГ отказа да отнеме „forbesbulgaria.bg“ в полза на Българска бизнес медия. Арбитражната комисия към Регистър.БГ аргументира решението си със своето мнение, че липсва идентичност между forbesbulgaria.bg и името на изданието (печатно и онлайн) Forbes България, тъй като в единия случай „България“ е изписано на английски език, а в другия – на български език.
Поставен в абсурдната ситуация да доказва, че Bulgaria е идентично на България, за Българска бизнес медия нямаше друга опция освен да атакува решението на Регистър.БГ пред съда във Варна.
Да отъпчем пътя за други бизнеси
„Когато се сблъскахме с този казус разбрахме, че неговият мащаб е изключително сериозен,“ казва днес Йордан Матеев, издател на Forbes България. „Макар да бяхме наясно с ресурса, който трябва да инвестираме в решаването на проблема, ние бяхме готови да извървим този път, за да го отъпчем за други бизнеси, чиито права са засегнати.“
Така през 2023 г. Българска бизнес медия подаде искова молба в Районен съд – Варна, с която претендира да бъде отнет домейна „forbesbulgaria.bg“ в нейна полза, като прилага международното издателско споразумение за използване на марката „Forbes“ в България и удостоверението от Националната библиотека „Св.св.Кирил и Методий“ за присъден международен стандартен номер ISSN 1314-2356, като издател на електронна и печатна версия на списание „Forbes България“.
Районен съд – Варна прие хипотезата, че е налице случай на неподходящо интернет име, което може да доведе до объркване на потребителите. Решението на съда обаче е не за отнемане на домейна в полза на Българска бизнес медия, а за прекратяване на неговата регистрация.
Тъй като това решение не даде еднозначен отговор на въпроса дали Българска бизнес медия може да изгради сайта си на адрес „forbesbulgaria.bg“, компанията подаде жалба срещу решението на съда в Окръжен съд – Варна, който прие всички възражения.
„Следователно налице са всички условия домейна „forbesbulgaria.bg“ да бъде отнет в полза на заявителя Българска Бизнес Медия ЕООД, тъй като се установи, че интернет името на регистрирания домейн съвпада с пълното име, за което заявителят има основание за ползване; домейнът е незащитен; заявителят, предизвикал процедурата за арбитриране, притежава основание за ползване на това интернет име; основание за ползване на интернет името е с по-ранен приоритет от регистрацията на незащитения домейн“ се казва в решението на Окръжен съд – Варна, постановено на 02.12.2024 г.
С това свое решение съдът отваря вратата и за множеството други бизнеси в България, чиито права са били засегнати от опити за злонамерено използване на тяхната идентичност онлайн.
Още един инструмент в защита на бизнеса
Макар да липсва достоверна статистика за България, проблемът със злонамереното запазване на домейни, асоциирани с популярни марки, видимо нараства драстично. В глобален мащаб, Световна организация за интелектуална собственост, която разрешава спорове за домейните .com, .org, .net, .info, .biz и много други, отчита ръст на жалбите от 68% от началото на пандемията насам. За 2023 г. те са около 6200 и касаят над 12000 домейна, 40% от които в Европа. Показателно е, че организацията отхвърля едва 3% от подадените жалби.
В България при отказ на Регистър.БГ да отнеме домейна в полза на дружество, което има основание да го ползва, често единствена опция остават директните преговори с регистриралия домейна и заплащане на определена от него сума. Благодарение на казуса „forbesbulgaria.com“ и създаването на релевантна съдебна практика, бизнесът в страната вече има още един инструмент за защита на своите права.
Съдебното решение предлага стимул и за подобряване на защитата на правата на българския бизнес чрез превенция на подобни случаи. Регистър.БГ следва да оформи своите общи условия по ясен и категоричен начин, който не оставя възможност за тълкуване и злоупотреби, а Комисията по арбитриране на компанията да търси правилното решаване на всеки казус, като провежда задълбочена проверка и изисква всички необходими документи.